Edward Snowden možná nakonec vystoupí před německým parlamentním vyšetřovacím výborem, který se zabývá špionáží americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA), s níž Berlín spolupracoval. Šance na jeho svědectví v Německu zvýšilo rozhodnutí spolkového soudního dvora v Karlsruhe.
Někdejší spolupracovník NSA Snowden v roce 2013 zveřejnil množství utajovaných informací, které odhalily značný rozsah americké elektronické a telefonní špionáže. Podle serveru WikiLeaks byla terčem odposlechů NSA i kancléřka Angela Merkelová a ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. O výpověď Snowdena, který se nyní ukrývá v Rusku, usilují hlavně poslanci strany Zelených a postkomunistické Levice.
Ve zveřejněném rozsudku z 11. listopadu soud rozhodl, že vyšetřovací výbor musí znovu hlasovat o části žádosti, jíž vyzývá vládu Angely Merkelové, aby vytvořila podmínky pro výslech Snowdena v Německu. Konkrétně jde o umožnění vstupu a pobytu a přislíbení ochrany před vydáním do USA.
"Rozsudek je blamáží pro velkou koalici (křesťanských a sociálních demokratů), která se pokoušela planými argumenty sabotovat řádný výslech svědka Edwarda Snowdena," řekl zástupce Zelených ve výboru Konstantin von Notz. "Federální vláda teď čelí zatěžkávací zkoušce. Nesmí se podřizovat zájmům tajných služeb," přidala se zástupkyně Levice ve výboru Martina Rennerová.
Německá vláda se bojí zhoršení vztahů s USA, pokud by Snowden v Berlíně vystoupil. Pro Zelené a Levici je ale jeho osobní výpověď cennější než případné svědectví přes video nebo výslech v Moskvě.
Spolkový ústavní soud nedávno rozhodl, že vláda Merkelové nemusí předat parlamentnímu vyšetřovacímu výboru tajný seznam cílů NSA, na kterém se podle DPA nachází telefonní čísla, e-maily a IP adresy, které údajně NSA předala německá zpravodajská služba BND.