Ve výbuch násilí přerostla dnes v moldavské metropoli Kišiněvě demonstrace asi 10 tisíc lidí proti vítězství komunistů v nedělních parlamentních volbách. Skupiny demonstrantů pronikly násilím do budovy parlamentu a úřadu prezidenta. Komunisti označili nepokoje za pokus o státní převrat.
Moldavský prezident Vladimir Voronin na mimořádném zasedání vlády vyzval k ukončení násilí. Znepokojení nad děním v Moldavsku vyjádřila Moskva a šéf unijní diplomacie Javier Solana. V podvečer se však vláda a opozice dohodly, že nechají přepočítat volební hlasy.
Demonstranti, většinou studenti, do budovy parlamentu a prezidentského úřadu pronikli rozbitými okny. Těmi potom vyhazovali ven židle, stoly a papíry a na ulici je zapalovali. Policii se je nepodařilo zastavit ani za pomoci vodních děl. Později uvedla, že demonstranti i policie "vyhlásili příměří".
Moldavská televize oznámila, že v parlamentu, kam dnes pronikli demonstranti, se při požáru udusila žena. "Jsou zde oběti. Mladá žena zemřela na šok po otravě oxidem uhelnatým v budově parlamentu," uvedl hlasatel zpráv v televizi Moldova 1 s odvoláním
na informace policie.
ČTĚTE TAKÉ: Moldova volí. Mnozí si přejí spojení s Rumunskem
Předtím se demonstranti střetli s policisty v ulicích, házeli po nich kameny a další předměty. Policie nasadila těžkooděnce a použila slzný plyn. Podle místní televize Realitatea bylo zraněno více než třicet lidí, mezi nimi desítka policistů. Některá zranění jsou podle lékařů těžká.
Demonstranti mávali vlajkami Moldavska a Evropské unie a vykřikovali hesla Pryč s komunismem, Chceme přepočítání hlasů. "Volby kontrolovali komunisti, koupili si kohokoli," řekl demonstrant Alexej. Pod vládou komunistů nebudeme mít žádnou budoucnost, protože oni myslí jen na sebe," cituje ho Reuters.
Moldavské úřady s přepočítáním hlasů z nedělních parlamentních voleb souhlasí. Dohodli se na tom představitelé vlády s předáky opozice ve snaze uklidnit pouliční násilnosti, k nimž dnes v Kišiněvě došlo.
Opozice varovala, že demonstrace budou pokračovat, dokud nebude stanoveno datum nových voleb.
"Vyzvali jsme mezinárodní organizace, aby neuznávaly výsledky voleb," řekl jeden z šéfů opozice a starosta Kišiněva Dorin Chirtoaca a dodal, že oficiálně uváděná volební účast 60 procent není správná.
Podle něho někteří voliči házeli do uren více hlasovacích lístků. "Volby byly zfalšované. Lidé nevědí, co je demokracie," řekl.
Vysoký představitel EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana vyslovil znepokojení nad situací v Moldavsku a vyzval všechny strany, aby se zřekly násilí. Zdůraznil, že není přípustné útočit na vládní budovy, ale stejně důležité je respektovat nezadatelné právo na shromažďování a pokojné demonstrace.
Hluboké znepokojení nad děním v Moldavsku vyslovilo i Rusko. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Grigorij Karasin zdůraznil, že mezinárodní pozorovatelé hodnotili volby pozitivně.
Podle ruského politologa Sergeje Markova, citovaného Interfaxem, představují opoziční protesty pokus o "další oranžový převrat, podporovaný radikálními nacionalistickými kruhy z Rumunska, které usilují o anšlus Moldavska". Mnozí organizátoři a účastníci protestů prý mají podle Markova rumunské pasy a akce je i finančně podporována z Rumunska, i když ji nepodporuje rumunská vláda.
Vládnoucí komunistická strana v čele s prezidentem Vladimirem Voroninem vyhrála nedělní parlamentní volby hladkým způsobem. Pro komunisty hlasovala zhruba polovina zúčastněných voličů. Kromě komunistů se do parlamentu dostaly ještě tři opoziční strany, které však dohromady budou mít ve 101členném sboru pouze 35 hlasů. Volby monitorovalo na tři tisíce pozorovatelů, kteří při hlasování neshledali žádné vážné pochybení.
Foto: Reuters a ČTK/AP