Ve volebním klání o křeslo starosty Říma získala v neděli nejvíce hlasů kandidátka populistického Hnutí pěti hvězd Virginia Raggiová. Pro vítězství v prvním kole však nemá nadpoloviční většinu, takže Řím, jakož i další velká italská města, čeká druhé kolo, které se uskuteční 19. června.
Po sečtení 80 procent odevzdaných hlasů má Raggiová podporu 36 procent, Roberto Giachetti z Demokratické strany (PD) premiéra Mattea Renziho 25 procent.
Hnutí pěti hvězd, které postavilo kampaň na kritice korupce, si vedlo dobře také v jiných městech.
Volby se považují za důležitý test pro středolevou Renziho vládu. Kdyby nezískala Řím, byla by to pro premiéra velká rána.
"Mění se vítr. Jsme svědky historického okamžiku. Římané jsou připraveni obrátit list a já jsem připravena stát se první starostkou a vrátit Římu lesk a krásu, jakou si zaslouží," řekla právnička Raggiová před svými stoupenci.
Až ve druhém kole se bude rozhodovat o starostech také v Miláně, Neapoli a Turíně.
Výsledky z prvního kola jsou špatnou zprávou pro Renziho, který vsadil svou politickou budoucnost na říjnové referendum o ústavní reformě. Cílem je zajistit Itálii stabilitu a chránit ji před rychlým střídáním vlád. Renzi řekl, že odstoupí, pokud lidé reformu v referendu nepřijmou.
Renzi přiznal, že s výsledkem prvního kola voleb spokojen není, ale na referendum to podle něj nebude mít vliv. "Nevěřím, že je mezi místními volbami a referendem vztah. Nemám obavy," řekl. Nespokojenost PD s výsledkem prvního kola podle něj stranu přinutí k většímu boji ve druhém kole. "Podívejte se na čísla. Ve většině měst získali naši kandidáti více než 40 procent. PD má problémy, které musí řešit, a my to uděláme," řekl na tiskové konferenci.
Odmítl tvrzení, podle kterého je první kolo pro PD katastrofa. "Neříkám, že je výsledek negativní, protože si to nemyslím. Tým, který chce vyhrát, není šťastný, když nevyhraje všude. Toužím po vítězství a PD je největší evropskou politickou komunitou, v národním měřítku má 35 procent, nad 40 procent v mnoha správních radách. Ten výsledek proto není debakl, ale není dost dobrý," sdělil Renzi.
Agentura Reuters řadí Hnutí pěti hvězd ke stranám vymezujícím se proti establishmentu, které se v Evropě objevují od roku 2008. Hnutí se na rozdíl od mnohých těchto formací podařilo překlenout ideologické rozpory. Spíš než na finanční škrty a imigraci se zaměřuje na korupci. Jeho vítězství v Římě, poznamenaném mnoha korupčními skandály, je pro tuto stranu založenou v roce 2009 velkým krokem vpřed. Podle Reuters může být Řím pro hnutí odrazovým můstkem pro vítězství v parlamentních volbách, jejichž řádný termín připadá na rok 2018. Výsledek referenda však může přinést volby předčasné.
Pokud se Raggiové podaří ve druhém kole zvítězit, stane se první ženou v čele římské radnice. V kampani slíbila, že skoncuje s korupcí a nepořádky, jako je neplacení jízdného nebo dvojí parkování. Bývalý starosta Říma Ignazio Marino musel loni odstoupit kvůli skandálu, který se týkal zneužití městských peněz na placení účtů za jídlo pro rodinu a přátele. Patřil k PD a skandál této straně ztížil cestu k obhájení funkce.
Renzi doufá ve snazší vítězství svého kandidáta v Miláně, kde se o funkci uchází Giuseppe Sala, který úspěšně řídil loňské Expo. Podle předběžných výsledků má Sala 42 procent a je necelé procento před hlavním soupeřem Stefanem Parisim.
V Turíně sice ziskem 42 procent vítězí dosavadní starosta Piero Fassino z PD, ale čeká ho těžké druhé kolo, v němž proti němu stane kandidátka Hnutí pěti hvězd Chiara Appendinová, která má v prvním kole zatím 31 procent. Druhé kolo čeká také Bolognu, považovanou za baštu PD. Kandidát PD tam má po prvním kole 40 procent hlasů, což je méně, než se čekalo.