Počet stoupenců lisabonské smlouvy o změnách v Evropské unii se v Irsku mírně zvýšil na 48 procent, ale přibylo i jejích odpůrců, kterých je nyní 33 procent. Výrazně ubylo nerozhodnutých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky týden před druhým irským referendem o smlouvě zveřejnil list The Irish Times.
Lidí, kteří budou pravděpodobně hlasovat pro text reformující evropské instituce, přibylo oproti začátku září o dva procentní body. Proti se chystá hlasovat o čtyři procentní body více Irů.
ČTĚTE TAKÉ: Barroso v Irsku čelí nečestným euroskeptikům
Irští euroskeptici o Lisabonu: Brusel vám sebere děti
Summit EU: lisabonské extravuřty pro Iry
Počet nerozhodnutých poklesl o šest bodů na 19 procent. Ve stejnou dobu před loňským referendem bylo nerozhodnutých 35 procent Irů.
Pokud se nebudou brát v úvahu nerozhodnutí, dostala by nyní smlouva 59 procent hlasů a 41 procent by bylo proti, uvedly The Irish Times. V prvním referendu loni v červnu ji odmítlo 53,4 procenta Irů, pro hlasovalo 46,6 procenta.
Lisabonskou smlouvu se dnes chystá podepsat německý prezident Horst Köhler. Polský prezident Lech Kaczyński oznámil, že v případě kladného výsledku irského referenda podepíše dokument i on. Smlouva by tak zůstala neratifikována z celé Evropské unie jen v ČR, kde prezident Václav Klaus oznámil, že počká na vyřízení další ústavní stížnosti skupiny senátorů.
Mírný přírůstek hlasů pro smlouvu v závěrečných dnech irské kampaně je úlevou pro její stoupence. Nicméně po výraznějším nárůstu hlasů proti mohou i její odpůrci věřit, že referendum vyhrají, napsal irský list.
Na otázku, zda vzhledem k ekonomické krizi je lepší být členem EU, odpovědělo kladně 71 procent dotázaných, tedy o devět procentních bodů méně, než začátkem září. Opačného názoru je 18 procent Irů.
Stejně jako ve všech předcházejících průzkumech je pro smlouvu víc mužů (v poměru 51 procent pro a 34 proti) než žen (45 ku 33). Lisabon podporují lidé s vyššími příjmy (62 procent pro a 18 proti), zatímco u nejchudších vrstev je poměr opačný (33 ku 48). Stejně tak mladší voliči jsou spíše proti, zatímco pro smlouvu jsou ve značné většině voliči nad 50 let, napsal irský list.
Foto: Reuters