V dnešních zemských volbách v Meklenbursku-Předním Pomořansku zvítězila podle prvních odhadů sociální demokracie (SPD) s 30 procenty hlasů. Alternativa pro Německo (AfD) je podle prognózy veřejnoprávní televize ZDF s 21,5 procenta druhá, Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové s 20 procenty až třetí. Je to její vůbec nejhorší výsledek v této severoněmecké zemi. Naopak pro AfD, která bodovala zejména svojí protimigrační rétorikou, jde o výrazný úspěch.
V Meklenbursku-Předním Pomořansku, které je domovským politickým regionem kancléřky Merkelové, CDU ve volbách před pěti lety získala jen 23 procent hlasů, což byl do té doby její nejhorší výsledek. Dnešní hlasování ho podle všeho ještě překonalo a někteří komentátoři už předvídají, že stranu dost možná čekají těžké politické otřesy.
Slavit se po dnešku naopak bude v táboře AfD, pro níž jde o druhý nejlepší zemský výsledek v její historii. Více dosud získala jen při letošním hlasování v Sasku-Anhaltsku, kde se pro ni vyslovilo 24,2 procenta voličů. V Meklenbursku-Předním Pomořansku AfD vůbec poprvé vstoupí do parlamentu, a celkem tak už bude zastoupena v devíti zemských sněmech.
Z výsledku má radost také sociální demokracie, která se svého času v průzkumech pohybovala na úrovni sotva 22 procent hlasů. I když oproti volbám v roce 2011 oslabila o více než pět procent, bude moci v Meklenbursku-Předním Pomořansku nadále vládnout. Současný šéf zemské vlády Erwin Sellering (SPD) už výsledek označil za skvělý. Očekává se, že si za koaličního partnera znovu zvolí CDU, se kterou bude mít v 71členném parlamentu pohodlnou většinu.
Obě strany bývalé východoněmecké zemi vládnou už od roku 2006 a za tu dobu se jim podařilo mimo jiné snížit nezaměstnanost na polovinu, vyrovnat rozpočty nebo oživit turistický ruch. Letošní předvolební kampaň se těmto tématům ale věnovala jen minimálně, vášnivě se debatovalo hlavně o migraci a o možných nebezpečích s ní souvisejících.
V Meklenbursku-Předním Pomořansku, které je s 1,6 milionu obyvatel třetí nejmenší spolkovou zemí, se přitom nachází jen asi 22 tisíc uprchlíků, což je zanedbatelné číslo vzhledem k tomu, že loni do Německa přišlo 1,1 milionu běženců. I tak ale velká část zdejších voličů téma považuje za velmi aktuální a svým hlasováním pro AfD dala jasně najevo, co si myslí o migrační politice spolkové koalice CDU a SPD.
Do zemského sněmu by se měla dostat ještě oslabená Levice s 12,5 procenta hlasů, před pěti lety jich získala 18,4. Zelení s pěti procenty se pohybují na hranici vstupu do parlamentu. Z toho nejspíš naopak odejde krajně pravicová Národnědemokratická strana (NPD), která dostala asi tři procenta hlasů. Její voliči totiž podle pozorovatelů přešli zčásti k Alternativě pro Německo.