Premiér Bavorska
Pustit tolik migrantů do Německa byla chyba, míní kritik Merkelové
21.01.2016 14:05 Aktualizováno 21.01. 14:46
Německá vláda se dopustila chyby, když umožnila příchod statisíců běženců, řekl na závěr setkání poslanců Křesťanskosociální unie (CSU) bavorský premiér Horst Seehofer. Bavorsko podle něj bude tlačit na snížení počtu příchozích. Pokud by zůstal počet uprchlíků stejný jako v současnosti, přišlo by letos do Německa víc uprchlíků než loni.
"Kolem 4. září se říkalo, že to je humanitární výjimka. Ve skutečnosti to bylo trvalé řešení," řekl Seehofer o loňském rozhodnutí, kdy Německo umožnilo vstup do země tisícům běženců, kteří v tu dobu žili týdny ve špatných podmínkách na budapešťském nádraží. Německo podle bavorského premiéra získalo svým rozhodnutím velkou přitažlivost v očích běženců z celého světa. "A tato přitažlivost nás bude zaměstnávat ještě dlouho, a tím myslím celé roky," řekl.
Podle Seehofera je nutné urychleně omezit počet přistěhovalců. "Pokud všechno půjde jako dosud, budeme mít letos ještě víc uprchlíků než loni," varoval. Do Německa přitom loni přišlo 1,1 milionu běženců, nejvíc od konce druhé světové války. Podle Seehofera by takové počty znamenaly ohrožení německých financí, akceschopnosti státní správy i bezpečnosti země.
Anketa:
Myslíte si, že Angela Merkelová bude v červenci 2016 ještě německou kancléřkou?
"Německo nemůže přijmout neomezené množství uprchlíků, to nedokáže žádná země na světě," řekl. Znovu také vyzval spolkovou vládu, aby stanovila horní hranici pro počet běženců, které může Německo ročně přijmout. V minulosti Seehofer navrhoval 200 tisíc osob.
"Budeme nadále tlačit na omezení počtu uprchlíků, jak politicky, tak možná i právně," uvedl bavorský premiér. Jeho zemská vláda si nechala vypracovat posudek, který by se mohl stát podkladem pro ústavní žalobu proti spolkovému kabinetu kvůli nedostatečné ochraně hranic. "Pokud nejsou kontrolovány vnější hranice (Evropské unie), pak má národní vláda povinnost kontrolovat své hranice," řekl Seehofer.
Bavorský premiér také kritizoval, že se nedaří naplňovat evropské dohody o řešení uprchlické krize. Připomněl, že do konce roku 2015 měly fungovat takzvané hotspoty pro registraci běženců v Řecku a v Itálii a mělo dojít k rozdělení 160 tisíc běženců mezi členské země. Hotspoty však zatím stále nejsou plně v provozu a uprchlíků se podařilo rozdělit jen minimum.
Seehofer rovněž přiznal, že má problémy při jednání s kancléřkou Angelou Merkelovou, protože se jejich názory na řešení uprchlické krize rozcházejí. Nemá prý pochopení pro odmítavý postoj Merkelové k určení horní hranice pro počet běženců. Spolupráce mezi jeho CSU a kancléřčinou sesterskou stranou CDU proto podle bavorského premiéra bude v příštích týdnech mimořádně složitá.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.