Spojené státy vyzvaly běloruský režim, aby osvobodil všechny zadržené účastníky sobotních demonstrací a zaručil občanům svobodu shromažďování a svobodu slova. V prohlášení velvyslanectví USA v Minsku se uvádí, že rozsáhlé zatýkání demonstrantů, obránců lidských práv a novinářů odporuje základním demokratickým zásadám. Washington bude vývoj v Bělorusku "dál pozorně sledovat".
Běloruská policie v sobotu zablokovala pochod stovek demonstrantů, kteří v centru Minska protestovali proti hospodářské a sociální politice režimu. Zadrženo bylo více než 400 lidí. Už před zahájením pochodu policie vtrhla do minského sídla organizace Vjasna, nejaktivnějšího místního sdružení obránců lidských práv. V Brestu na jihozápadě země byl zatčen Uladzimir Njakljajev, jeden z hlavních opozičních vůdců.
Proti masovému zatýkání v Minsku protestovala i Evropská unie. Podle Bruselu postup běloruských úřadů odporuje mezinárodním závazkům země. "Navzdory výzvám mezinárodní veřejnosti ke zdrženlivosti byl postup běloruských bezpečnostních služeb nepřijatelný. Velké množství běloruských občanů bylo zatčeno bez jakéhokoli důvodu," uvádí se v prohlášení.
Napětí v Minsku panovalo i neděli. Podle opozičních médií se v centru města shromáždili lidé protestující proti sobotnímu zatýkání. "Propusťte naše děti," skandoval zhruba stočlenný dav. Policie stejně jako při sobotní demonstraci nasadila těžkooděnce, kteří podle organizace Vjasna zadrželi kolem 30 lidí.
"Bělorusko se změnilo ve vězení. Jaký je rozdíl mezi tím, zde sedíte v cele, anebo doma?" řekla účastnice dnešní demonstrace Alena Hančarová, kterou policie podle agentury AP rovněž zadržela.