Putin se sejde s Orbánem. Bude to "zkouška nervů" pro EU

Zahraničí
2. 2. 2017
Prezident Putin (vlevo) míří do Budapešti na schůzku s premiérem Orbánem.
Prezident Putin (vlevo) míří do Budapešti na schůzku s premiérem Orbánem.

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu navštíví maďarskou metropoli, kde má k hlavním bodům jednání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem patřit rozšíření jediné maďarské jaderné elektrárny Paks. Jak si minulý měsíc v Moskvě postěžoval šéf maďarské diplomacie, Budapešť dosud čeká na zelenou z Bruselu pro dostavbu dvou bloků, kterou mají provést a financovat Rusové. Novináři označili Putinovu návštěvu v Budapešti a prohlubování rusko-maďarských vztahů za "zkoušku nervů" pro Evropskou unii.

"Maďarští partneři potvrdili pevné odhodlání pokračovat v rozšíření jaderné elektrárny Paks za účasti Rosatomu," uvedl ještě v Moskvě ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. "Je to strategický projekt," dodal k plánu, kvůli kterému se Budapešť dostala do střetu s Bruselem.

Evropská komise loni zastavila vyšetřování skutečnosti, že Maďaři zadali ruskému koncernu Rosatom zakázku na výstavbu dvou nových bloků bez veřejné soutěže. Další vyšetřování má zjistit, zda Orbánův kabinet neporušuje unijní pravidla poskytování státní pomoci. Stavba má být z větší části financována státním úvěrem od Ruska ve výši deseti miliard eur (270 miliard Kč).

V předvečer Putinovy cesty prezidentův poradce Jurij Ušakov naznačil, že maďarští partneři by se mohli zapojit do projektů nových plynovodů obcházejících Ukrajinu, prý by dokonce jedna z větví kontroverzního plynovodu Nord Stream mohla vést až do Maďarska.

Maďarsko patří v rámci EU ke kritikům protiruských sankcí, které unie vyhlásila v roce 2014 kvůli ruské anexi ukrajinského Krymu a podpoře donbaským povstalcům. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó nedávno v Moskvě vyčíslil, že kvůli sankcím přišel maďarský zahraniční obchod zhruba o 6,5 miliardy dolarů (asi 163 miliard Kč).

Maďarsko se řadí mezi země Evropské unie, které navzdory sankcím udržují s Moskvou dobré vztahy. Podle průzkumu zveřejněného den před Putinovou návštěvou si většina Maďarů přeje pragmatické vztahy s Ruskem.

Podle Orbánova předchůdce v čele vlády, opozičního předáka Ference Gyurcsányho je spojenectví s Putinem spíše zradou než obranou maďarských zájmů.

Dnešní setkání šéfa Kremlu s premiérem Orbánem bude třetí od roku 2015 a celkově sedmé.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK , PuzzlePix

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné