Putinův filozof by zrušil Slovensko, Rakousko i Maďarsko

Zahraničí
2. 2. 2015 06:00
Alexandr Dugin.
Alexandr Dugin.

Budoucnost patří velkým říším, domnívá se Alexandr Geljevič Dugin, vlivný ideolog mocenského aparátu v Moskvě. Vedle supermocností jako Rusko a USA by se malé země, k nimž patří Slovensko, Rakousko či Maďarsko, měly rozpustit a společně vytvořit nový mnohonárodnostní stát podobný zaniklé Rakousko-uherské monarchii.

Česká republika zůstává čerstvých Duginových úvah ušetřena. Nicméně podle jejich logiky je budoucí místo Čechů po boku Němců - či pod jejich nadvládou.

Dugin je pozoruhodná osobnost. Tomuto známému filozofovi a politologovi je každopádně přisuzován velký vliv na ruskou politiku a částečně i na prezidenta Vladimira Putina. Jak daleko tento vliv skutečně sahá, je sporné. V každém případě je ve styku s vrcholnými politiky v Moskvě a je poradcem šéfa ruské státní dumy Sergeje Naryškina.

Putin v chrámu v Carském Selu (leden 2015).Skutečností také je, že tento ruský intelektuál, jemuž jeho odpůrci spílají do fašistů, má mnoho obdivovatelů a fanoušků, hlavně v pravicových kruzích. Nedávno se prý setkal také s předsedou Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinzem-Christianem Strachem, ale jak se zdá z nového rozhovoru ruského ideologa, Rakousku nedává moc velkou budoucnost.

V interview pro maďarský internetový portál Alfahír, který má blízko k Jobbiku, vysvětluje ideový spolutvůrce Euroasijské unie, která má pomoci Rusku k pozici supervelmoci, svou vizi budoucího světového pořádku. Pro malé národní státy v ní není moc místa.

V rozhovoru s Duginem se hovoří i o revizi Trianonské smlouvy z roku 1920, která Maďarské království připravila o dvě třetiny (71,5 %) jeho území. To bylo rozděleno mezi sousední státy. Duginovo řešení nynější situace? Rakousko, Maďarsko, Slovensko, Rumunsko a Srbsko by se měly rozpustit a znovu se sjednotit.

Nový útvar, jakási rozšířená verze habsburské říše, by se mohl zvučně jmenovat Mocná východní Evropa.

Rusko - věčné potýkání se s evropskými i dalšími sousedy.Tento nový geografický útvar by měl funkci nárazníkové zóny mezi Ruskem vedenou Euroasijskou unií a německou Evropou. Rozbití současného Maďarska se moskevský myslitel snaží osladit Maďarům tím, že by se v novém útvaru sjednotili všichni Maďaři. A počty příslušníků maďarských menšin na Slovensku, v Srbsku, Rumunsku a i Rakousku nejsou zrovna malé.

Čas národních států končí, tvrdí Dugin. Přichází doba nových velkoříší.

Pobídku k myšlence nového světového řadu v čele s velkými říšemi spatřuje Dugin v ukrajinském konfliktu. Ruský myslitel hovořil v poslední době o ruském jaru a obnovení síly ruské duše skrze nevyhnutelnou válku s Ukrajinou. Se separatisty v Donbasu má Dugin zřejmě osobní kontakty. A už během války v Gruzii roku 2008 hovořil o tom, že Gruzie i Krym jsou tak jako tak součástí Ruska.

Kritici Dugina ovšem uvádějí, že má intenzivní strach ze Západu, jehož sítě jsou prý všude. Západ prý také v konfliktu s Ruskem cítí jeho slabost a podle Dugina připravuje zničující úder proti Moskvě zevnitř.

Dugin pózuje s protitankovou střelou v Jižní Osetii.Podle Dugina už v zásadě existuje neviditelná světová diktatura, jejíž skryté struktury jsou všudypřítomné. Také v ruské vládě.

V rozhovoru pro Alfahír také neskrývá svůj odpor k západním hodnotám. Věci jako sňatky homosexuálů jsou pro Dugina symptomem rozpadající se společnosti, čistý nihilismus. Rusové a Slované, Němci a Francouzi, prostě Evropané musejí poznat hrozící nebezpečí a vzdorovat Západu vedenému USA. A to dříve, než je stihne zánik.

Ruskou politiku vůči Ukrajině přitom Dugin opakovaně kritizuje. Je podle něj slabá, reaktivní a promarňuje šance.

Autor: Petr PodanýFoto: ČTK/AP , archiv , dic.academic.ru

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ