Hrozí vyhazov
Rada Evropy bez diplomatických rukaviček: Rusko o Krymu lže
09.04.2014 23:11
Důrazné odsouzení ruské anexe Krymu obsahuje rezoluce Parlamentního shromáždění Rady Evropy, kterou jeho členové po dramatické diskusi přijali na své schůzi ve Štrasburku. V dokumentu, který vyvolal ostré protesty ruské parlamentní delegace, se praví, že "ani jediný argument, k němuž se Rusko uchyluje ve snaze ospravedlnit své akce, neodpovídá skutečnosti".
Invaze na Krym a jeho následné připojení k Rusku je podle rezoluce jasným narušením mezinárodního práva a Charty OSN. "Úsilí o oddělení a začlenění do Ruské federace bylo podněcováno a nabádáno ruskými úřady, pod zástěrkou vojenské intervence," neberou si poslanci servítky. Dokument odsuzuje projevy separatismu, které ohrožují územní celistvost Ukrajiny. "Události na Ukrajině z poslední doby ohrožují fungování demokratických institucí," komentuje rezoluce násilnosti proruských radikálů na východě Ukrajiny.
Rezoluci v hlasování podpořilo 154 poslanců, 26 jich bylo proti. Rusko v Parlamentním shromáždění zastupuje 18 poslanců. Podle francouzských médií obsahuje text rezoluce možná nejostřejší formulace, které orgán Rady Evropy kdy schválil.
Rozpravu před hlasováním ovládla bouřlivá diskuse, při níž velká většina poslanců tvrdě kritizovala ruskou politiku vůči Ukrajině. Švédská poslankyně Marietta de Pourbaix-Lundinová obvinila přítomné Rusy, že chtějí i ve Štrasburku šířit demagogickou ruskou propagandu. Gruzínští poslanci vyjádřili obavu, že Moskva může anektovat obsazenou Abcházii a Jižní Osetii - autonomie na gruzínském území.
Federalizace Ukrajiny
Ruští poslanci dokument označili za "nejostudnější rezoluci v dějinách Rady Evropy". V Kyjevě se dostali k moci vyznavači nacistické ideologie a návrh protiruské rezoluce nebyl sepsán ve Štrasburku, ale ve Washingtonu, řekl poslanec dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij.
Většina delegátů se v rozpravě postavila proti návrhům na federalizaci Ukrajiny, které předložilo Rusko. Podle poslanců by federální uspořádání neúnosně oslabilo jednotu státu a jeho stabilitu. Etničtí Rusové na východě Ukrajiny podle Parlamentního shromáždění jazykově ani kulturně ohroženi nejsou. Doporučuje nicméně předat více pravomocí místním a regionálním úřadům.
Ukrajinskému ministru spravedlnosti Pavlu Petrenkovi, který vedl ukrajinskou delegaci místo zaneprázdněného premiéra Arsena Jaceňuka, poslanci doporučili, aby jeho země co nejdřív uspořádala kromě prezidentských i parlamentní volby. Mimořádné prezidentské volby se na Ukrajině uskuteční 25. května, řádný termín parlamentních voleb připadá až na podzim 2017. Celkově ovšem zástupci parlamentů členských zemí podpořili legitimitu současné ukrajinské vlády.
Ve čtvrtek mají členové Parlamentního shromáždění Rady Evropy rozhodnout o návrhu na pozastavení členských práv Ruska do konce letošního roku. Moskva bez dalšího upřesnění pohrozila odvetnými kroky.
Rada Evropy je organizace odlišná od Evropské unie a jejích institucí. Sídlí ve Štrasburku a sdružuje 47 evropských zemí - všechny kromě Běloruska. Soustředí se na demokracii a lidská práva, nemá ale přílišnou reálnou moc. Navíc má v rámci Rady Evropy Výbor ministrů silnější slovo než komora složená ze zástupců národních parlamentů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.