V muslimské obci ve Francii mají stále větší vliv islámští fundamentalisté, takzvaní salafisté, kteří přitom tvoří naprostou menšinu muslimů v zemi. Prohlásil to v Paříži francouzský premiér Manuel Valls na závěr konference k islamismu a populismu v Evropě.
"Salafisté nyní představují asi procento muslimů v zemi, ale na sociálních sítích jsou nakonec slyšet jen jejich vzkazy a vyjádření. Existuje forma akční menšiny, salafistických skupin, které nyní vyhrávají ideologickou a kulturní bitvu islámu ve Francii," varoval podle deníku Le Parisien premiér.
Valls, který loni vyvolal polemiku tvrzením, že v zemi vznikl územní, sociální a etnický apartheid, večer prohlásil, že je nutné v některých lidových čtvrtích měst "dobýt zpět republiku a laickost". Jak to lze podle něj udělat, ale neřekl.
Socialistický premiér minulý týden podle Le Parisien také částečně podpořil tvrzení svého ministra sportu Patricka Kannera, že asi stovka francouzských městských čtvrtí se v mnohém podobá bruselské čtvrti Molenbeek, která je známá jako bašta džihádistů. Zdůraznil jen, že "některá přirovnání jsou složitá".
Muslimská menšina
Ve Francii žije odhadem kolem šesti milionů muslimů, kteří tvoří velkou část místních nezaměstnaných. V některých předměstích Paříže a dalších měst žijí desetitisíce chudých a nespokojených převážně mladých příslušníků rodin cizího původu, kteří se ale z velké většiny již narodili ve Francii. Tito lidé jsou podle francouzských úřadů náchylní k radikalizaci a podpoře hnutí Islámský stát, ke které vyzývají místní salafisté.
Salafisté jsou islámští fundamentalisté, kteří požadují návrat ke kořenům islámu, k jeho podobě z doby proroka Mohameda. Chtějí také zavést přísné právo šaría. Jsou přesvědčeni, že jen původní interpretace islámu očištěná od všech pozdějších vlivů je správná, což vede k tomu, že označují ostatní větve islámu za rouhačské a odmítají pluralismus islámu.
Základem učení salafistů je tavhíd, tedy učení o jedinosti Boží. V jeho centru stojí striktní monoteismus, odmítající i křesťanskou svatou trojici. Zdůrazňuje jedinečnost Alláha, a proto odmítá jakékoli svaté a jejich uctívání. Kvůli tomu ničí i hrobky významných představitelů islámu a proroků. Podle tavhídu je vše jasně dáno v koránu a sunně a není třeba jakýchkoli dalších interpretací těchto textů. Proto se salafisté někdy označují za stoupence doslovnosti.
Radikalizace muslimů. Francii straší sílící vliv salafistů
Zahraničí
5. 4. 2016 06:01Názory salafistů prý vedou k radikalizaci mladých (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: , Twitter