"Radikální islám přichází z Vídně"

Zahraničí
12. 11. 2016 19:45
V Evropě se šíří islám.
V Evropě se šíří islám.

Jedno z největších center radikálního islámu máte pár kilometrů od hranic - ve Vídni, říká Goran Kovačević, někdejší agent bosenské tajné služby. Dnes přednáší na univerzitě v Sarajevu. Vídeň je podle něho proslulá i rekrutováním bojovníků pro Sýrii. Rakouské bezpečnostní složky přitom prý nejsou dostatečně aktivní.

Ví se, kolik lidí odjelo jen z vaší země, Bosny a Hercegoviny, bojovat do Sýrie?

Něco kolem 600 dobrovolníků. Jejich příběhy mají leccos společného. Na počátku 90. let odešli do války a často ani nedokončili povinnou školní docházku. Dneska nic jiného než bojovat neumějí a Sýrie je pro ně příležitostí. Verbíři jim nabízejí kolem dvou tisíc eur měsíčně, desetinásobek toho, co by vydělali tady. Malé procento džihádistů jde bojovat do Sýrie z čistě ideologických pohnutek, takoví spíše zůstávají tady a sami verbují nové dobrovolníky.

Kolem 600 lidí z třiapůlmilionové země - na počet obyvatel to je nejvyšší poměr v Evropě. Neměly by se do toho už vložit bezpečnostní složky?

Máme problém s jednou zemí EU, a tou je Rakousko. Největší centrum islámského radikalismu v této části Evropy je Vídeň a k nám každý z nebezpečných islamistů přišel přes rakouskou metropoli. V minulých letech se u nás odehrály tři teroristické útoky. Lidé, kteří do nich byli zapojeni, přišli z Vídně. Jsou třeba bosenského původu, ale mají rakouské pasy. V místech, kde se shromažďují radikálové, vidíte auta s rakouskými značkami, šíří tu wahhábistickou ideologii, přivážejí peníze.

Goran Kovačević.Jak fungují radikálové ve Vídni?

Je to ideologická základna a rekrutační středisko pro Sýrii. Sami islamisté pak leckdy působí na první pohled velmi evropsky, nic na nich nepoznáte, a oni sami mají pocit, že je dovoleno úplně všechno. Ve Vídni je nikdo neomezuje, dělají si, co chtějí, jezdí za hranice. Rakouské úřady se tváří, jako by se nic nedělo, je to pro ně jednodušší. Když se pak tito lidé dostanou k nám, jejich bezpečnostní složky se najednou vzpamatují, podívají se do svých záznamů a spustí paniku - máte na svém území teroristy! Jsou to vaši, bosenští teroristé! Přitom když je naše orgány v jiných případech žádaly o informace, nikdy žádné nedostaly.

Jak takové rekrutování pro Sýrii probíhá? Verbíři vytipovanému člověku vymyjí mozek natolik, že se nakonec sebere a odjede bojovat?

U dobrovolníků, kteří jedou za peníze, vše probíhá veřejně. Řekne se jim: Potřebuješ peníze? Je tu možnost odjet do Sýrie, ber, jestli chceš. U těch ideologicky zaměřených to probíhá trochu jinak, skrytěji, nabízí se jim možnost jet bránit islám. Žádný výcvik pak nikdo nepotřebuje, 90 procent mužské populace nad 20 let absolvovalo výcvik v armádě nebo bojovalo ve válce. Jsme z tohoto hlediska ideálním místem pro verbování bojovníků. Zpravidla verbíři působí otevřeně a třeba až po pěti letech si najednou policie uvědomí, že je to vlastně zakázané, a dotyčného člověka zavře. Naše bezpečnostní složky nemají bohužel v tomto směru žádnou strategii a vždy potřebují někoho, aby jim to vysvětlil.

Sledují policie a tajné služby navrátilce ze Sýrie?

Každý, kdo se vrátí ze syrského bojiště, může být a dnes už i je trestně stíhán. V tomto ohledu máme dobré zákony. Byl jsi tam bez povolení vlády, je to trestný čin a musíš nést odpovědnost. Bez ohledu na to, jestli jsi bojoval, nebo jen popíjel kávu. Nejnižší trest bývá rok vězení. To všichni vědí, a tak se nikomu domů nechce. V současné době je asi 20 lidí stíháno, se sedmi dalšími probíhá soudní proces. Jiní se samozřejmě mohli vrátit proto, že o jejich pobytu v Sýrii nikdo nevěděl. Ti jsou velmi nebezpeční a nevylučuji, že mohou něco zorganizovat.

Goran Kovačević (34)
Pochází ze Sarajeva, je pravoslavný křesťan. Po roce 2000 působil jako agent tajné služby Bosny a Hercegoviny. Specializoval se na radikální islám, dnes o něm přednáší na Fakultě kriminalistiky a bezpečnostních studií univerzity v Sarajevu. Kromě toho se také angažuje v komunální politice

* Jak probíhá rekrutování bojovníků do Sýrie?

* Kde vázne spolupráce evropských tajných služeb a proč by Bosna a Hercegovina pro ně měla být důležitá?

* Proč je Vídeň skrytou bází radikálního islámu?

* Hrozí odtud riziko teroristického útoku?

CELÝ ROZHOVOR SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 14. LISTOPADU

Autor: Tomáš VlachFoto: Profimedia , Tomáš Vlach

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ