Rakouské volby jsou přelom, varování pro Merkelovou

Zahraničí
25. 4. 2016 09:30
Kandidát populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer (vpravo) a bývalý předseda strany Zelených Alexander Van der Bellen.
Kandidát populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer (vpravo) a bývalý předseda strany Zelených Alexander Van der Bellen.

Jako přelom v rakouské politice a zúčtování s velkou koalicí socialistů a lidovců hodnotí německý tisk výsledky prvního kola nedělních rakouských prezidentských voleb, v nichž nečekaně přesvědčivě zvítězil kandidát populistické pravice Norbert Hofer. Podle komentátorů musí německá kancléřka Angela Merkelová brát výsledek rakouských voleb jako varování i pro svou vládu.

Anketa:

Myslíte si, že Angela Merkelová bude v červenci 2016 ještě německou kancléřkou?

"Vítězství pravicově populistického kandidáta Norberta Hofera v prvním kole prezidentských voleb změní rakouskou politickou scénu jediným úderem - a možná i její základy," napsal deník Süddeutsche Zeitung. "Poprvé od úspěchu Jörga Haidera v Korutanech se v důležitých volbách prosadil pravicový populista. Poprvé neuspěl žádný z kandidátů vládních stran," uvedl list.

Jako přelom v rakouské politice označuje volby server Spiegel Online. "Volby jsou zúčtováním s establishmentem, jejich výsledek vyplývá z desítek let vlády dvou velkých stran, z příliš dlouho vládnoucí velké koalice, která je rozpolcená a ve skutečnosti jen čeká na okamžik, kdy se jedna ze stran bude moct zbavit svého partnera. Tyto volby jsou pro SPÖ (sociální demokraty) a ÖVP (lidovce) debakl," napsal server.

Podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) je s rakouskou velkou koalicí konec. "Neznamená to, že se teď vláda hned rozpadne. Ale koalice už není velká. Systém státu rozděleného na červenou a černou polovinu, v němž ani školník nedostal místo bez stranické knížky, už v této podobě neexistuje," uvedl list s poukazem na tradiční barvy SPÖ a ÖVP.

FAZ upozorňuje, že příště by se SPÖ a ÖVP nemuselo podařit ani získat většinu v rakouském parlamentu. "Je to i důsledek toho, s jakou pohodlnou nevyhnutelností se stále znovu uzavíralo toto spojenectví. (Německé) CDU a SPD by to nyní měly pozorně sledovat," varoval deník před podobným oslabením obou tradičních velkých stran v Německu.

Příčinu Hoferova vítězství vidí němečtí komentátoři v migrační krizi. "Pokud se někdo v Německu divil, proč rakouští sociální a křesťanští demokraté na rozdíl od svých německých kolegů vystupují tak tvrdě proti migrantům a de facto stanovili horní hranici pro jejich počet, nyní vidí důvod: strana může vyhrát volby s kampaní zaměřenou proti islámským přistěhovalcům a pro zachování státu blahobytu. Ani odvrácení se od vstřícné politiky Merkelové rakouské velké koalici nepomohlo," píše o důvodech Hoferova úspěchu Die Welt.

"Hoferovo jednoznačné vítězství je triumf pro všechny, kdo i tvrdou azylovou a uprchlickou politiku rakouské červeno-černé vlády považovali za příliš vstřícnou," napsaly Süddeutsche Zeitung. Kandidát, který hlasoval proti vstupu Rakouska do Evropské unie a který se staví vstřícně i k německému protiuprchlickému hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), podle nich dokázal udělat z pravicového populismu společensky přijatelnou záležitost.

Podobně hodnotí situaci Spiegel Online, podle něhož si rakouské vládní strany nechaly vnutit uprchlické téma od pravicově populistické FPÖ. "Pravičáci předkládali stále nové požadavky a vláda na ně zdráhavě přistupovala ve víře, zřejmě mylné, že tímto způsobem ještě zachrání svou moc," uvedl server.

Die Welt píše, že ve druhém kole se musí kandidát Zelených Alexander Van der Bellen pokusit sjednotit za sebou celé politické spektrum. "Jinak bude mít rakouská republika poprvé prezidenta z krajní pravice. Už jen taková vyhlídka znamená mene tekel pro jakoukoli vstřícnou politiku vůči uprchlíkům na západ od Vídně," uvedl deník.

Zklamaní rakouští voliči přepsali politické dějiny a potrestali tamní vládní strany, komentoval slovenský list Pravda výsledky prvního kola prezidentských voleb. "Poprvé od skončení druhé světové války nebude rakouským prezidentem ani lidovec, ani sociální demokrat. Žádný kandidát z dvou vládních stran nepostoupil do druhého kola voleb, což se dosud nikdy nestalo," napsal list. Dodal, že výsledky hlasování znamenají pád dvou tradičních stran, které jsou u moci téměř nepřetržitě v poválečném období.

Podle deníku rozhodování voličů poznamenala uprchlická krize, rostoucí nezaměstnanost či časté veřejné rozpory koaličních partnerů. "Hoferovi z FPÖ nahrála nálada ve společnosti v souvislosti s migrační krizí," poznamenala Pravda.

List připomněl, že rakouský kancléř Werner Faymann nejprve podpořil politiku otevřených dveří pro uprchlíky po vzoru německé kancléřky Angely Merkelové. Rakouská vláda následně podle něj zjistila, že vývoj je neudržitelný, zavedla kontroly na hranicích a stanovila limit na počet žadatelů o azyl. "Hofer, který by nejraději poslal pryč všechny přistěhovalce, mohl těžit z rozpačitého dojmu mnoha voličů," míní Pravda. Dodala, že bývalý předseda strany Zelených Alexander Van der Bellen, který spolu s Hoferem postoupil do rozhodujícího druhého kola voleb hlavy státu, se naopak zastává migrantů.

Přesvědčivé vítězství kandidáta populistické pravice Norberta Hofera je podle komentářů deníku Le Monde a dalších médií ve Francii dalším posílením krajní pravice v Evropě. "Úder blesku v Rakousku," napsal dnes zpravodajský portál Metronews. Hoferova strana FPÖ, která v europarlamentu spolupracuje s francouzskou krajně pravicovou Národní frontou, vystupuje proti EU, zdůraznil deník La Tribune.

Rakousko jako ostatní evropské země zaznamenává nárůst krajní pravice v kontextu přistěhovalecké krize a zvyšování nezaměstnanosti. Hoferova FPÖ podle webu Metronews již loni v místních volbách překročila hranici 30 procent hlasů a nyní dosáhla nejlepšího výsledku od druhé světové války.

La Tribune soudí, že FPÖ již loni dokázala zdvojnásobit počet svých voličů svou kampaní, kterou zaměřuje hlavně na boj proti Evropské unii a přistěhovalectví. List si všímá, že nedělní volební účast byla 70 procent, zatímco v prvním kole předchozích prezidentských voleb před šesti lety to bylo jen necelých 50 procent.

Výsledek je naopak debaklem pro sociální demokraty SPÖ a konzervativce ÖVP. "Přestože funkce prezidenta je v zemi především čestná, palčivý neúspěch tohoto prvního kola je skutečným napomenutím pro rakouského kancléře Wernera Faymanna (SPÖ) a vicekancléře Reinholda Mitterlehnera (ÖVP)," poznamenal Metronews.

Portál připomíná, že Hofer v předvolební kampani otevřeně hrozil, že v případě zvolení využije pravomoci prezidenta rozpustit za určitých okolností parlament. Upřesnil, že by tak učinil především v případě, že by vládnoucí koalice nedbala jeho doporučení ohledně přistěhovalectví.

Nadějí rakouské levice a umírněné pravice bude v druhém kole prezidentských voleb 22. května centristický ekolog Alexander Van der Belle, který v prvním kole skončil na druhém místě, dodal Metronews.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ