Rakousko: když se dva perou, <span>třetí se směje</span>

Zahraničí
8. 7. 2008 16:02
Vzájemné obviňování z rozpadu koalice. Molterer a Gusenbauer.
Vzájemné obviňování z rozpadu koalice. Molterer a Gusenbauer.

Vzájemné obviňování z rozpadu koalice. Molterer a Gusenbauer.Rakušané kráčejí spěšně k předčasným volbám. Po pondělním faktickém rozpadu velké vládní koalice měl dnes národní parlament ve Vídni jediný programový bod: ukončení činnosti a vyhlášení nových voleb. Rozprava se rychle změnila v začátek nové předvolební kampaně. Obě tradiční velké strany mohou ale v nadcházejících volbách ztratit.

Mimo jiné ve prospěch FPÖ, které kdysi vládl populistický korutanský hejtman Jörg Haider.

Zástupci obou stran dosavadní vládní koalice - sociální demokracie (SPÖ) a lidovců (ÖVP) - se v úterní parlamentní rozpravě vzájemně obviňovali ze ztroskotání společné vlády, představitelé menších opozičních stran již hledali možná budoucí spojenectví se stranami velkými, která by jim umožnila dostat se do vlády.

Představitelé ÖVP se představovali jako zásadoví politici, kteří nemohli pokračovat ve spolupráci se stranou, která zásadně změnila svou politiku, konkrétně ve vztahu k Evropské unii. Politikové SPÖ zase v parlamentní debatě naznačili, že v nadcházejícím předvolebním boji budou svému dosavadnímu partnerovi připisovat vinu za předčasný rozpad vlády velké koalice a za soustavné blokování její činnosti tak, aby mohl být dosavadní kancléř Alfred Gusenbauer představován jako neúspěšný politik.

 

To se se lidovcům nakonec podařilo, Gusenbauerova politická kariéra podle dnešního rakouského tisku skončila. Žádný poválečný kancléř nesetrval ve svém křesle tak krátce jako Gusenbauer (viz grafika). Odcházející kancléř podle listu Der Standard vlastně neudělal nic špatně, ale nikdy se nestal skutečně lidovým kancléřem.

Haider kdysi uvedl EU do pohotovosti. Teď si v klidu vládne doma.Podle Die Presse nevyužil své možnosti a měl aspoň občas bouchnout do stolu.

Že velká koalice před 18 měsíci vůbec vznikla, za to vděčí nedostatku alternativ. Žádná jiná dvojkombinace by nezískala většinu v Národní radě, dolní komoře rakouského parlamentu. Toto dilema ale může nastat také v září, kdy by se měly konat nové volby.  

Menší opoziční strany předčasné volby vítají, protože doufají, že si v nich proti roku 2006 polepší a dostanou se do vlády. Platí to především pro Zelené, ti by však museli hodně získat, aby byli schopni vytvořit s některou z obou velkých stran koalici.

Manévrovací prostor na rakouské politické scéně je však velmi omezený. Jedinou další stranou, která přichází pro koaliční spekulace v úvahu, jsou totiž populističtí svobodní (FPÖ), jenže spojenectví s nimi v pondělí vyloučili špičkoví kandidáti SPÖ i ÖVP.

Podle většiny demoskopů však skutečnou vítězkou podzimního hlasování bude právě FPÖ, která se po odštěpení BZÖ před třemi lety už téměř zcela zotavila.

Loga rakouských stran v zemských volbách v Dolním Rakousku.Zatímco v celorakouském měřítku podporovalo Svobodné zhruba 11 procent Rakušanů, nyní je to podle průzkumů veřejného mínění téměř 20 procent.

Z BZÖ se mezitím stala více či méně Haiderova sekta v jeho Korutanech, která při volbách v ostatních spolkových zemí už vůbec nenastupuje do oje, anebo v něm prohrává.

Na uspořádání předčasných voleb vy se dolní komora rakouského parlamentu měla shodnout ve středu. Datum, na němž se poslanci shodli, je 28. září.

Foto: AP, Reuters a ÖVP  

Autor: ČTK , - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ