Na malebném náměstí rakouského pohraničního městečka Retz, které leží jen asi 15 kilometrů od Znojma na cestě do Vídně, panovala mezi stánky vánočního trhu o sobotním podvečeru příjemná atmosféra.
Při dotazech na blížící se první výročí rozšíření schengenského prostoru bez hraničních kontrol mimo jiné o sousední Českou republiku si už většina místních v první chvíli ani nemůže vzpomenout, o čem je vlastně řeč.
Je asi sotva možné přinést lepší důkaz toho, že historická událost se uskutečnila bezproblémově a obavy, které s ní spojovala většina Rakušanů, se nepotvrdily.
"Ach tak, vy myslíte odchod celníků z hraničního přechodu? No jo, jezdíme teď přes hranici bez zastavení, ale u nás (na pět kilometrů vzdáleném přechodu Mitterretzbach-Hnanice) se stejně nikdy dlouho nečekalo. Hlavní tah vede jinudy a náklaďáky tu nejezdí vůbec," říká bodrý čtyřicátník, který se představuje jen jako Sepp.
Pokud jde o kriminalitu, které se před rokem většina Rakušanů tolik obávala, nemůžou sice Sepp ani další diskutující u stánku s punčem uvést konkrétní příklady nárůstu způsobeného cizinci, ale také nechtějí připustit, že obavy byly úplně neoprávněné.
"No, slyšel jsem, že je letos víc krádeží," doplňuje Dieter. Rakušané, v mnoha ohledech tolik podobní Čechům, jen neradi přiznávají, že se mýlili.
Oficiální statistiky přitom hovoří jasně: kriminalita se nejen nezvýšila, ale dokonce snížila. Velitel zemské policie v Burgenlandu Nikolaus Koch například nedávno uvedl, že za jedenáct měsíců od rozšíření Schengenu se kriminalita v této spolkové zemi sousedící s Maďarskem snížila o 9,6 procenta. "Už první rok prokázal, že Rakousko se žádných nových nebezpečí plynoucích ze zrušení hraničních kontrol obávat nemusí," řekl Koch.
Ostatní spolkové země sice výsledky zatím ještě nezveřejnily, ale předběžné údaje naznačují podobný vývoj. A i když kritikové poukazují na to, že snížení se týká celkového počtu trestních oznámení, zatímco v některých kategoriích, jako jsou vloupání nebo krádeže motorových vozidel, zločinnost mírně vzrostla, i oni přiznávají, že žádný dramatický vývoj nenastal.
"Naštěstí policie dál kontroluje ve vnitrozemí, někde pomáhají i vojáci. Ukazuje se, že jsme se na otevření připravili dobře, a bezpečnostní opatření fungují. Musíme ale zůstat bdělí a nepolevovat v pozornosti," říkají diskutéři u stánku a vystihují zřejmě stále převládající postoj obyvatelstva, vycházející ze zažité představy, že odstranění hraničních kontrol usnadňuje vstup kriminálních živlů do země.
"Ano, řekl bych, že nálada mezi lidmi se nijak radikálně nezlepšila," potvrzuje místní radní a ředitel školy Helmut Wieser, který byl už před rokem jedním z mála jednoznačných stoupenců rozšíření. "A to přesto, že zrušení kontrol na hranicích rozhodně nepřineslo žádné negativní důsledky, na tom trvám. Změny určitě nejsou k horšímu, ale stereotypy v myšlení lidí se překonávají jen pomalu a obtížně."
"I kriminalita se určitě vyvíjí příznivěji, než se očekávalo, ale politikové to málo připomínají. Naopak určité manipulace se statistikami v předvolebním boji k důvěře nepřispěly," naráží Wieser na aféru kolem údajného vylepšování údajů, které mělo na konci léta ve volební kampani pomoci rakouským lidovcům, ovládajícím ministerstvo vnitra.
Wieser považuje za důležité především dál rozvíjet kontakty mezi lidmi na obou stranách hranice. "Nesmíme zůstat stát na místě, musíme dál upevňovat vztahy, lépe se poznávat a přicházet se společnými projekty, které budou zvyšovat vzájemnou důvěru," říká a jmenuje hned několik akcí, které obecní rada organizuje společně s moravskými sousedy.
"Teď bude důležité, jak Češi zvládnou předsednictví v Evropské unii. To hodně ovlivní názor Rakušanů na Česko," soudí Wieser. Dokládá tak, že velká pozornost, kterou různým dohadům kolem českého předsednictví věnují rakouská média, má na zdejší veřejné mínění značný vliv.
Šéf německého vnitra Schäuble spokojen s bezpečností v příhraničí |
Téměř rok po rozšíření schengenského prostoru volného pohybu o východní sousedy, Česko a Polsko, je podle německého ministra vnitra Wolfganga Schäubleho v příhraničí dostatek policistů, kteří tam bezpečnost dokonce ještě posílili. V komentáři pro dnešní vydání nedělníku Bild am Sonntag ministr dále konstatoval, že zrušení hraničních kontrol přineslo lidem větší svobodu i více bezpečnosti. "Navzdory všemu sýčkování zůstává spolková policie o značné síle v příhraničním regionu přítomna," tvrdí německý politik. Spolková policie přitom podle něj úspěšně spolupracuje s polskými a českými bezpečnostními úřady i se zemskými policiemi příslušných spolkových zemí. Díky sjednoceným systémům pátrání dokonce podle něj vzrostl počet zadržených pachatelů trestných činů na útěku. "Jednotlivé nářky na krádeže budou vždy, a zemské policie proti kriminalitě důsledně bojují - ale bylo by nespravedlivé, a přímo zlomyslné vůči našim východním sousedům, přičítat to na vrub jen otevřeným hranicím!" napsal Schäuble pro nejčtenější německý list. Dnes odpoledne se má v německém Zhořelci a polském Zgorzelci setkat se svými protějšky z Česka a Polska Ivanem Langerem a Grzegorzem Schetynou. Ministři by měli společně podrobněji zhodnotit zkušenosti se Schengenem, od jehož rozšíření o nové členy EU ze střední Evropy a Pobaltí uplyne přesně rok příští neděli. "Ať Němci, Poláci nebo Češi - lidé v EU chtějí otevřené hranice ve svobodné Evropě," zdůraznil Schäuble v Bildu. Německo má nyní volně průchodné hranice se všemi devíti sousedními státy. V noci na pátek totiž bylo do zóny přijato i Švýcarsko, které ovšem není členem EU. |
Foto: Robert Sedmík, ČTK, Reuters a Profimedia