Přesun do Rakouska
Šest a půl tisíce běženců. Maďaři: Další autobusy nebudou
05.09.2015 05:48 Aktualizováno 05.09. 15:05
Z obce Nickelsdorf na rakousko-maďarské hranici v sobotu začaly vlaky a autobusy odvážet uprchlíky, kteří tam dorazili z Maďarska. Autobusy už během noci dovezly na rakouskou hranici asi 4500 běženců a krátce po poledni rakouský ministr vnitra oznámil, že do země dorazilo 6500 uprchlíků. Zhruba 2200 jich už zamířilo do Německa a tamní policie během soboty očekává až 10 tisíc migrantů.
K rakouským hranicím se z různých míst Maďarska v pátek vydaly pěšky tisíce běženců. Po několika hodinách cesty pro ně Maďarsko nakonec vypravilo asi 90 autobusů, které je odvezly na hranici s Rakouskem. Vídeň a Berlín v noci na sobotu oznámily, že migrantům umožní vstup na své území. Mluvčí maďarské vlády následně oznámil, že další autobusy pro odvoz běženců k hranici už země vypravovat nebude. Šlo prý o jednorázovou akci a jejím cílem bylo vyhnout se nouzové situaci.
Od budapešťského Východního nádraží (Keleti) v sobotu vyšlo dalších nejméně 500 lidí, kteří směřují do Rakouska. Podle médií jsou mezi nimi hlavně mladí muži, rodiny s dětmi jsou spíše výjimkou. Pěšky vyrazilo také asi 200 lidí z přijímacího tábora ve Vámosszabadi, ležícího nedaleko Györu na severozápadě Maďarska. Na stejnou cestu prý vyrazili také uprchlíci z tábora v Debrecenu, který leží na východě Maďarska.
Na spolupráci s maďarskou stranou si stěžoval Hans Peter Doskozil, policejní ředitel v rakouské spolkové zemi Burgenland, která s Maďarskem sousedí. "Naším největším problémem je to, že nám Maďaři nedovolí, aby na jejich území vjely naše autobusy a vyzvedly tam uprchlíky," řekl.
Evropská komise se chystá zemím Evropské unie navrhnout přerozdělení dalších 120 tisíc uprchlíků, i když s jarním návrhem na rozmístění 40 tisíc běženců podle závazných kvót neuspěla. Uprchlická krize byla rovněž v pátek tématem mimořádného summitu visegrádské skupiny (V4), který kvóty na přijímání běženců v rámci EU označil za nepřijatelné.
Polská premiérka Ewa Kopaczová dnes zopakovala, že závazek přijmout 2000 uprchlíků je na možnosti Polska dost. "Dva tisíce je možné považovat za dostatečné, jsme připraveni se o takovou skupinu postarat," řekla Kopaczová po mimořádné schůzce k uprchlické krizi. Podle nového návrhu Komise by ale Varšava nejspíš měla přijmout více běženců. Solidaritu s uprchlíky ukázal finský premiér Juha Sipilä, když nabídl svůj dům v Kempele na severozápadě země k dispozici žadatelům o azyl. Mohli by ho prý využívat od začátku příštího roku.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.