Konec vytáček. Iniciativa rakouských muslimů (IMÖ) vůbec poprvé v historii vyzvala rakouské politické strany, aby před nadcházejícími parlamentními volbami jasně deklarovaly svůj vztah k islámu.
Politici by tak měli podle IMÖ odpovědět například na otázku, co pro ně osobně znamená islám, zda toto náboženství patří k Rakousku nebo jak se staví k zahalování muslimských žen na veřejnosti. Takových a podobných otázek dostaly centrály celkem deset, přičemž odpovědět by na ně měly nejpozději do 22. září. O tři týdny později (15. října) budou Rakušané rozhodovat ve volbách o novém složení parlamentu. A to včetně početné skupiny muslimů, kterých dnes žije v Rakousku kolem 700 tisíc.
"Nyní nastal čas, aby politici vzali i tuto politicky a demokraticky relevantní skupinu do hry a začali brát ohled také na její zájmy," uvedl předseda IMÖ Tarafa Baghajati. Muslimové by podle něj měli vědět, co mohou od politických stran po volbách očekávat. A tomu také přizpůsobit své voličské preference.
Kromě jiného tak IMÖ poslala politickým stranám například také otázku, jak se staví k možnostem duchovní služby pro vyznavače islámu v nemocnicích a věznicích nebo k náboženskému vzdělávání ve školách.
I když iniciativa IMÖ může někomu připadat jako arogantní, někteří politologové ji považují za vlastně docela poctivou snahu o vyjasnění pozic na politické scéně. Nutí totiž politiky, aby přestali kličkovat a jasně se vyjádřili, jaký je vlastně jejich názor na islám a jeho pozici v moderní evropské společnosti.
Politické strany v Rakousku, Německu a řadě dalších západních zemí se totiž často dostávají do schizofrenní situace. Na jednu stranu se chtějí zalíbit voličům, kteří kritizují "islámskou rozpínavost" a jsou přesvědčeni o souvislosti islámu s terorismem, na druhou stranu ale usilují i o hlasy stále početnější skupiny evropských muslimů. Jen v Rakousku se počet obyvatele země muslimského vyznání za posledních 15 let zdvojnásobil.
A i když ze 700 tisíc rakouských muslimů má rakouské občanství a tedy i právo volit zhruba třetina, jedná se už dnes o velmi významnou a vlivnou skupinu voličů, jejíž potenciál navíc neustále roste. "Všechny strany se před volbami vyjadřují k otázkám bezpečnosti a migrace, přičemž se zmiňují o muslimech, ale s domácími muslimy o tom nemluví. Proto se řada našich členů cítí politiky odstrčena a neví koho volit," uvedl Baghajati.
V Rakousku dnes žije oficiálně 8,77 milionu obyvatel, z toho 5,1 milionu (59 % obyvatelstva) se hlásí ke katolické víře. Muslimů je pro srovnání 700 tisíc, což představuje osmiprocentní podíl. Následují vyznavači různých ortodoxních křesťanských církví (500 tisíc) a a evangelíci (300 tisíc). Židů žije v Rakousku oficiálně jen 15 tisíc.