Napětí až do posledního okamžiku. Rakušané dnes od rána volí nový parlament. Hned po uzavření volebních místností v pět hodin odpoledne budou zveřejněny první odhady výsledků. Vítěz dnešních předčasných parlamentních voleb může být ale znám až 6. října po sečtení i korespondenčních hlasů.
Upozorňují na to analytici, kteří poukazují na velmi těsné výsledky předvolebních průzkumů. Ty předpovídají oběma nejsilnějším stranám - sociální demokracii (SPÖ) a lidovcům (ÖVP) - zhruba stejnou podporu voličů.
Budou-li skutečné výsledky tak těsné, jak naznačují průzkumy, možná o vítězi rozhodnou právě až korespondenční hlasy. Pro jejich doručení je stanovena lhůta právě do 6. října. Letos byla podle nového volebního zákona rozšířena možnost korespondenčního hlasování, kterou mohou využívat i voliči přímo v Rakousku, a nikoli jen Rakušané hlasující v zahraničí.
Počet vydaných voličských průkazů skutečně proti volbám v roce 2006 stoupl o výrazných 40 procent a dosáhl téměř 600 tisíc, tedy skoro deseti procent oprávněných voličů. Většina z nich bude sice využita pro hlasování v jiném volebním obvodu a tyto hlasy budou spočítány už dnes, ale vzroste bezpochyby i počet hlasů zaslaných poštou.
Výsledek voleb jistě ovlivní i počasí, jen odborníkům v tomto případě není jasné jak. Po dvou týdnech mimořádně chladného a deštivého počasí se dnes konečně vyčasilo a volební den je slunný. Podle některých pozorovatelů to volební účast zvýší, podle jiných ale hezký den vyláká voliče spíše do přírody a na výlety.
Podíl voličů, kteří se k urnám nedostavují, se i v Rakousku v posledních letech postupně zvyšuje a před dvěma roky poprvé přesáhl 20 procent a "strana nevoličů" se stala třetí nejsilnější v zemi. V celoevropském srovnání je přesto Rakousko stále ve volební účasti vysoko nad průměrem.
Opakování voleb již po dvou letech si vynutil rozpad takzvané velké vládní koalice sociálních demokratů (SPÖ) a lidovců (ÖVP), kterou opustila na začátku července ÖVP.
Celostátní kandidátky tentokrát postavilo deset politických stran, další čtyři kandidují na zemské úrovni. Čtyřprocentní hranici pro vstup do parlamentu však pravděpodobně překročí jen dosavadních pět parlamentních stran (vedle SPÖ a ÖVP ještě Zelení a populistické strany FPÖ a BZÖ). Z ostatních se přisuzují určité šance jen Liberálnímu fóru (LIF).
Vláda se formálně rozpadla kvůli neshodám v evropské politice, předvolební kampaň však zcela ovládla sociální témata. Průzkumy předpokládají oslabení obou dosavadních velkých stran, které získaly v roce 2006 dohromady téměř 70 procent hlasů, a naopak posílení populistů.
Vzhledem k velkému počtu do poslední chvíle nerozhodnutých voličů však analytici nevylučují ani výraznější překvapení.
Foto: AP a Reuters