Napojení na IS
Razie mezi uprchlíky: zadržení islamisté chystali v Německu atentát
04.02.2016 09:25 Aktualizováno 04.02. 13:43
Dva členy islamistické buňky, která údajně plánovala spáchat teroristický útok v Berlíně, zadržela během rozsáhlé razie v několika spolkových zemích německá policie. Po dvou dalších islamistech zatím stále pátrá. Přinejmenším jeden ze zadržených je napojený na teroristickou organizaci Islámský stát (IS).
Podle policejního mluvčího Stephana Redlicha zadržené osoby plánovaly "závažné trestné činy ohrožující stát". Berlínský státní zástupce Martin Steltner uvedl, že islamisté chystali útok v hlavním městě. Bulvární deník Bild informoval, že k atentátu mělo dojít na Alexandrově náměstí v centru Berlína. Steltner tuto informaci ale odmítl. Úřady spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, kde část razie proběhla, naopak vyloučily, že by měly informace o hrozícím útoku na svém území. V Porýní dnes začal karneval, kterého se účastní tisíce místních i turistů.
Anketa:
Jste ochotni se kvůli boji proti terorismu smířit s myšlenkou, že bude stát kontrolovat vaše telefonické hovory a elektronickou komunikaci, případně že se posílí moc a vliv ozbrojených složek? Tedy že se sníží míra vašich osobních svobod?
-
Ano. 26 %
-
Ne. 35 %
-
Dočasně ano. 38 %
Pátrání po čtyřech Alžířanech zahájily stovky policistů dnes ráno zároveň v Berlíně, dolnosaské metropoli Hannoveru a v uprchlickém zařízení v Attendornu ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, asi 50 kilometrů východně od Kolína nad Rýnem. V hlavním městě podle televizní stanice n-tv prohledali policisté čtyři byty a dva podniky. Zajistili v nich počítače, mobilní telefony a dokumenty. K razii došlo ve čtvrti Kreuzberg, v níž žije početná muslimská komunita.
Hlavního podezřelého, pětatřicetiletého Alžířana, policisté údajně zadrželi právě v uprchlickém zařízení v Attendornu, druhého - devětačtyřicetiletého - v německé metropoli. Muž zadržený v Attendornu se do Německa prý dostal na podzim loňského roku jako uprchlík. Do Evropy přišel po takzvané balkánské stezce, po níž přes Turecko a Řecko do střední a severní Evropy přišly statisíce migrantů.
O vydání jednoho ze zadržených požádalo už dříve Alžírsko, a to kvůli údajné příslušnosti k IS. Policie dál pátrá po jednatřicetiletém muži v Berlíně a šestadvacetiletém v Hannoveru. Druhý z hledaných mužů, který žil v jednom z hannoverských uprchlických zařízení, byl napojený na belgickou islamistickou scénu. Nedávno prý navštívil problematickou bruselskou čtvrť Molenbeek. Právě v Belgii žila většina teroristů, kteří loni v listopadu při atentátech v Paříži zabili 130 lidí. V Molenbeeku bydlel i strůjce útoků Abdelhamid Abaaoud.
Podle Redlicha policie vyšetřování údajných islamistů zahájila loni v prosinci. Upozornění na podezřelé Alžířany dostala prý od Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV), který v Německu vykonává funkci kontrarozvědky.
Berlínský senátor pro otázky vnitra Frank Henkel uvedl, že ohrožení radikálním islamismem je vysoké. "Nadále máme důvod být ostražití a opatrní," uvedl.
V Německu žije podle nedávného prohlášení šéfa BfV zhruba 1100 radikálních islamistů schopných použít násilí. Celkem 446 těchto jednotlivců považoval úřad v lednu za nebezpečné osoby připravené spáchat závažné trestné činy. Jsou mezi nimi i navrátilci v bojů v Sýrii a v Iráku, kde se k bojovníkům takzvaného Islámského státu přidalo celkem asi 780 Němců. Zpět do Německa se vrátila asi třetina z nich.
Před možným teroristickým útokem v posledních měsících německé úřady občany varovaly několikrát. Naposledy na silvestra uzavřela policie v Mnichově kvůli hrozbě dvě nádraží. V listopadu zrušily úřady na poslední chvíli přátelské utkání Německa s Nizozemskem na stadionu v Hannoveru, kterého se měla účastnit mimo jiné i kancléřka Angela Merkelová.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.