Řecko dostane další peníze. Merkelová: Podmínky jsou kruté

Zahraničí
13. 7. 2015 06:04
Řecký premiér Alexis Tsipras.
Řecký premiér Alexis Tsipras.

Eurozóna se po náročném nočním jednání dohodla na dalším záchranném balíčku pro předlužené Řecko, který mu umožní zachovat si euro. Atény ale již ve středu musí začít se schvalováním prvních reforem, teprve poté formálně začnou rozhovory o pomoci. Řecký premiér Alexis Tsipras označil dohodu za tvrdou, zemi prý ale stabilizuje, vrátí k hospodářskému růstu a dluh restrukturalizuje.

Předpokládá se, že za krátkodobou finanční výpomoc Řecku bude ručit i Česká republika, její případný podíl bude 1,13 procenta. V Řecku se mezitím hovoří o přestavbě kabinetu či vzniku vlády národní jednoty, později nejsou vyloučeny ani předčasné volby.

Pokud Řecko splní dohodnuté podmínky a neprodleně začne s uváděním reforem do praxe, může na tři roky počítat s novým záchranným programem Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) ve výši několika desítek miliard eur. Podle německé kancléřky Angely Merkelové Řecko navíc příští rok na jaře po vypršení stávajícího programu u Mezinárodního měnového fondu požádá o novou pomoc.

K novým penězům z ESM se Atény zřejmě dostanou až za několik týdnů. Krátkodobý přístup k financím může Řecko získat například ze staršího evropského krizového nástroje známého jako Evropský finanční stabilizační mechanismus (EFSM). Za půjčky z něj ručí všechny státy evropské osmadvacítky včetně Česka. To potvrdil státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, podle kterého Praha nebude nic půjčovat, jen případně za půjčku ručit.

O možnostech krátkodobého financování Řecka budou ještě dnes jednat ministři financí eurozóny, v úterý se k nim přidají i zbývající unijní ministři financí.

Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem uvedl, že nové ujednání obsahuje i mnohem hlubší reformy, než Řekové minulý týden ve čtvrtek sami navrhovali. Předseda Evropské rady Donald Tusk řekl, že rozhodnutí eurozóny bylo jednomyslné, a upozornil, že Řecko bude muset dodržet přísné podmínky.

Tsipras dohodu označil za tvrdou, dodal ale, že umožní hospodářství země vrátit k růstu. Řekl také, že součástí ujednání bude restrukturalizace dluhu a střednědobé financování v podobě růstového balíčku v hodnotě 35 miliard eur (949 miliard korun). Zároveň přislíbil radikální reformy, které skoncují se systémem oligarchie a umožní spravedlivě mezi Řeky rozdělit finanční břímě.

Řekové například budou muset změnit daně z přidané hodnoty, penzijní systém nebo způsob řízení svého statistického úřadu. Vznikne také fond, který podle Merkelové postupně vygeneruje 50 miliard eur pro umoření dluhu a rekapitalizaci bank.

Tsipras sdělil, že prosazení podmínek bude těžké. Řecký ministr práce a sociální solidarity Panos Skurletis proto předpokládá podporu opoziční stran, případně vytvoření vlády národní jednoty. Rovněž nevylučuje, že po stabilizaci země se ještě letos mohou konat předčasné volby.

Rozsáhlé změny ve vládě předpovídá i řecký tisk. Evropské deníky si dnes v souvislosti s víkendovým maratonem vyjednávání v Bruselu všímaly tvrdého postoje věřitelů vůči Aténám, ale také i Tsiprasových veletočů a pokusů o manévrování.

Evropské akciové trhy v reakci na dohodu začaly výrazně růst. Kurz eura smazal dosavadní ztráty a vzrostly ceny státních dluhopisů zemí jižního křídla eurozóny, které může řecká krize ohrozit.

Níže najdete průběžně aktualizované zpravodajství:

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK/AP , Jean-Francois Badias

Další čtení

ilustrační foto

Obří výpadek proudu ve Španělsku a Portugalsku způsobil vzácný jev

Zahraničí
28. 4. 2025
ilustrační foto

Španělsko zasáhl celostátní výpadek proudu, zastavilo se metro i vlaky

Zahraničí
28. 4. 2025
ilustrační foto

Volba nového papeže začne 7. května, oznámil Vatikán

Zahraničí
Aktualizováno: 28. 4. 2025 15:50

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ