Řeckou vládu povede bankéř Papadimos

Zahraničí
10. 11. 2011 16:41
Jmenování nového premiéra pozitivním signálem pro trhy, že kabinet bude mít silnou podporu parlamentu.
Jmenování nového premiéra pozitivním signálem pro trhy, že kabinet bude mít silnou podporu parlamentu.

Novou řeckou koaliční vládu povede v přechodném období Lukas Papadimos, bývalý viceprezident Evropské centrální banky. Po více než čtyřhodinovém jednání s prezidentem Karolosem Papuliasem se na tom ve čtvrtek shodli šéfové parlamentních stran, kteří o složení nového kabinetu vyjednávali přes tři dny.

Nová vláda by měla složit přísahu v pátek ve 14 hodin místního času (13 hodin SEČ). Jejím úkolem bude zajistit zahraniční finanční pomoc a pokračovat v tvrdých úsporných ekonomických opatřeních až do předčasných voleb, které by se podle současných představ politiků měly uskutečnit v únoru.

"Řecké hospodářství má obrovské potíže. Řecko je na kritické křižovatce. Jsem přesvědčen, že problémy se vyřeší rychleji a s nižšími náklady, pokud převládne jednota a opatrnost a pokud budeme všichni spolupracovat v tomto obtížném procesu úpravy a obnovy ekonomiky," prohlásil při odchodu z prezidentského paláce Papadimos, jehož země má za sebou měsíce skoro permanentních stávek a masových demonstrací.

"Z tohoto důvodu je důležité složení vlády širší spolupráce," podotkl nominovaný premiér.
Podle nejnovějších informací by měly v hlasování o důvěře vládě, které by mělo následovat v některém z příštích dnů, novou formaci podpořit čtyři parlamentní strany zastoupené ve 300členném parlamentu více než 250 poslanci, což je více než 80 procent zákonodárců. Kromě socialistů a konzervativců z Nové demokracie (ND) to budou ještě dvě menší pravicové strany Lidová ortodoxní výzva (LAOS) a Demokratické spojenectví (DISY), které tvoří vesměs dlouhodobí či nedávní odpadlíci z ND.

Jmenování nového premiéra pozitivním signálem pro trhy, že kabinet bude mít silnou podporu parlamentu.Nejvíce socialistů

V kabinetu budou socialisté patrně zastoupeni nejvíce, i když počet jejich ministrů není jasný. Řecká média odhadují, že v čele klíčového resortu financí zůstane Evangelos Venizelos, který jako ministr financí působil i v kabinetu odstoupivšího premiéra Jorgose Papandrea. Dosud opoziční konzervativci budou mít patrně pět ministrů a LAOS nejméně tři. DISY zatím pouze slíbilo podporu v hlasování o důvěře.

"Jsem přesvědčen, že účast země v eurozóně představuje záruku ekonomické stability a usnadní narovnání ekonomiky a její obnovu," prohlásil dnes Papadimos, který tak částečně potvrdil závazek budoucí vlády plnit dohody s eurozónou a Mezinárodním měnovým fondem a výměnou za zahraniční finanční pomoc pokračovat v tvrdých úsporných opatřeních.

Papadimos do jisté míry zpochybnil avizovaný termín předčasných parlamentních voleb, které se podle dohody Papandrea a Antonise Samarase, šéfa hlavní opoziční strany, pravicové Nové demokracie, mají konat 19. února. Řekl, že období, po jaké bude vláda působit, nebylo přesně stanoveno. Připustil nicméně, že to bude v rámci toho, na čem se lídři politických stran domluvili.

Samaras poté v televizi NET prohlásil, že platí dohoda "z 6. listopadu", tedy o termínu 19. února. Pak ovšem ještě řekl, že se volby uskuteční "hned".

Záruky podpory

Jmenování nového premiéra pozitivním signálem pro trhy, že kabinet bude mít silnou podporu parlamentu.Papadimos v závěru svého prvního vystoupení v roli šéfa kabinetu podotkl, že přijetí premiérské funkce ničím nepodmiňoval. Ve středu večer nicméně naznačoval, že bude chtít po vůdcích stran, o které se má vláda opírat, záruky podpory budoucích kroků kabinetu.

Řecká média to vztáhla i na požadavek ministrů financí eurozóny, aby Papandreu, Samaras, šéf řecké banky, budoucí premiér a ministr financí připojili své podpisy pod dokument, ve kterém se všichni zavazují plnit podmínky dohod mezinárodní finanční pomoci. Samaras se proti tomu ale v předchozích dnech ohradil.

Papadimos je respektovaná osobnost evropských kapitálových i finančních kruhů, není členem žádné politické strany. Má pověst muže, který neztrácí klid, což je v době, kdy silně zadlužená země nutně potřebuje určitý stupeň stability, podle expertů k nezaplacení.

Řekové se v minulých letech neúnosně zadlužili a loni v květnu dostali od MMF a eurozóny příslib balíku v celkové výši 110 miliard eur. Ten je uvolňován postupně a věřitelé přitom kontrolují, zda Řecko plní dohodnuté podmínky. Druhý záchranný program v sumě 109 miliard eur (2,7 bilionu eur) z letošního července předpokládá na rozdíl od prvního účast soukromých věřitelů, kteří Řecku budou muset část dluhové zátěže odpustit.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ