V létě uplynou tři roky od nejhoršího masakru v moderních dějinách Norska. Atentátník Anders Breivik v červenci 2011 odpálil bombu v Oslu a poté na ostrově Utøya na letním táboře zastřelil 77 lidí, převážně dětí. Oslo nyní zveřejnilo plány na podobu unikátního přírodního památníku na místě tragédie.
Autorem je švédský umělec Jonas Dahlberg a památník bude mít daleko do klasických kamenných monumentů či soch. Dahlberg plánuje oddělit jeden cíp ostrova, na němž k masakru došlo, od zbytku pevniny, aby tak vznikla mezera vyplněná jen vodou a vzduchem. Prázdný prostor má podle něj symbolizovat "řez či ránu zasazenou samotné přírodě."
"Všiml jsem si, jak rozdílné pocity ve vás vyvolává, když se procházíte venku v přírodě a když jste v hlavní budově. Vidět prázdné pokoje a stopy po brutálním násilí působilo mně i ostatním hluboký zármutek," popsal Dahlberg svou návštěvu ostrova. Venku však byly jeho dojmy zcela jiné. "Ačkoliv jsme stáli přímo v místech, kde tolik lidí přišlo o život, příroda už postupně zjevné stopy smazala."
Proto Dahlberga napadlo zaměřit se na přírodu místo na stavbu či skulpturu; 21 metrů široká umělá průrva bude mít kolmé stěny z hladkého kamene, v němž budou vytesána jména všech 77 obětí. "Jména budou dostatečně blízko, aby se dala zřetelně přečíst, ale zároveň zcela z dosahu. Řez pevninou je připomínkou toho, co je navždy nenahraditelné," vysvětlil umělec svou ideu.
Koncept se vymyká obvyklým řešením i tím, že podle Dahlberga sice nesmazatelně změní podobu ostrova, přitom dá však návštěvníkům volnost pohybu v přírodě. Symbolizuje rozpolcenost lidí zasažených tragédií, jejich snahu zapomenout a zároveň si neustále připomínat.