Roztávání <span>studených válečníků</span> v Mnichově?

Zahraničí
6. 2. 2009 19:46
Svět bez válek. Míroví aktivisté v Mnichově.
Svět bez válek. Míroví aktivisté v Mnichově.

Šéf německé diplomacie pochválil stejnou měrou Obamu i Medveděva.K celosvětovému odzbrojení a hledání nové bezpečnostní struktury dnes vyzval německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier v projevu, jímž zahájil 45. Mnichovskou bezpečnostní konferenci. Na úvod největší akce svého druhu na světě zvlášť ocenil, že Rusko pozastavilo platnost své hrozby umístit rakety Iskander v kaliningradské oblasti v reakci na plánované instalování amerického radaru v Česku a raketových sil v Polsku.

Úplné jaderné odzbrojení požadoval bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger.

Steinmeier několikrát naznačil, že celosvětové odzbrojení se neobejde bez zapojení a přispění Ruska. V této souvislosti ocenil, že Rusko předběžně ustoupilo od plánu umístit rakety v Kaliningradu.

"Podle mě je to znovu důvod pro hledání společného řešení s Ruskem," řekl k otázce budování protiraketového systému. Americký projekt v této oblasti Rusko za vlády předchozího amerického prezidenta George Bushe značně dráždil.

Policisté kontrolují okolí hotelu, kde se koná konference.Steinmeier podtrhl, že k vytváření nového bezpečnostního prostředí napomáhá jedinečná konstelace, kdy je americkým prezidentem Barack Obama a ruským Dmitrij Medveděv, jenž je podle něj méně ovlivněn studenou válkou než jeho předchůdce Vladimir Putin.

Německý ministr rovněž varoval před hrozícím ztroskotáním smlouvy CFE, od jejíhož plnění Rusko v prosinci 2007 odstoupilo rovněž v reakci na americké plány s dodatečným protiraketovým štítem. Smlouva CFE předepisuje horní hranice počtu tanků, bojových vozidel či bitevních letounů.

Úvodního panelu se kromě Steinmeiera zúčastnili i Kissinger a vlivný předseda íránského parlamentu Alí Larídžání.

Placky s mírovou tematikou prodávané v čase konference v Mnichově.Steinmeier za jeho přítomnosti vyzval Teherán, aby navázal rozhovory s USA o své jaderné politice. Zdůraznil přitom, že Íránu by nemělo být upíráno právo využívat jadernou energii k mírovým účelům.

Larídžání ve svém příspěvku vytkl Spojeným státům, že v hodnocení atomového vyzbrojování jiných zemí používají dvojí metr. Například v izraelském jaderném program a v pákistánských či indických jaderných zkouškách problém nevidí a tyto státy ani nejsou trestány sankcemi.

USA a jeho západní spojenci Teherán obviňují, že své jaderné aktivity nesměřuje k energetickým účelům, jak tvrdí, ale k získání nukleární zbraně. Rada bezpečnosti OSN na Írán kvůli tomu už uvalila tři série sankcí.

Steinmeier a Kissinger mezi dalšími účastníky konference.K úplnému jadernému odzbrojení pak vyzval Kissinger. Na jednu stranu podle něj sice "prakticky zmizelo" nebezpečí vzniku jaderného konfliktu mezi Ruskem a USA, na druhou stranu ideologické rozpolcení a neřešené konflikty vedou ke snaze o jaderné vyzbrojení "darebácké" státy.

"Pokud budou v Íránu a Severní Koreji nadále pokračovat přípravy k získání jaderných zbraní, bude to nesmírně ponoukat jiné země, aby je v této cestě následovaly," varoval bavorský rodák, jenž byl ministrem zahraničí USA v letech 1973 až 1977 za prezidentů Richarda Nixona a Geralda Forda.

Ivanov varoval před budováním amerického štítu

Od výstavby protiraketového štítu ve střední Evropě dnes Spojené státy v Mnichově odrazoval ruský vicepremiér Sergej Ivanov. V úvodním panelu 45. Mnichovské bezpečnostní konference zdůraznil, že Rusko od svého záměru umístit rakety krátkého doletu Iskander v kaliningradské oblasti upustí v případě, že v Česku ani v Polsku nebudou žádné opěrné body USA.

Potvrdil tak předchozí prohlášení ruského prezidenta Dmitrije Medveděva a ruského ministerstva zahraničí.

Steinmeier a Ivanov (vlevo).

Něco jiného by podle Ivanova bylo, kdyby Spojené státy, Evropa a Rusko bezpečnostním hrozbám čelily společně. Ivanov tak nepřímo varoval, že ke zvýšení napětí by vedlo budování protiraketové obrany v případě, že zůstane jednostrannou americkou záležitostí. Umístěním svých základen v Polsku a Česku by pak Spojené státy podle Ivanova daly najevo, že jejich skutečným cílem je odstrašení ruského jaderného potenciálu.

Spojené státy svůj plán umístit v Polsku raketovou a v Česku radarovou základnu oficiálně obhajují nutností bránit se před údajným nebezpečím z Íránu či Severní Koreje.

V poslední době se objevují spekulace, že výstavba protiraketového systému v podobě, v jaké jej prosazoval Bush, není pro Obamovu administrativu prioritou.

V únoru se v Mnichově diskutije o bezpečnosti od roku 1962 

Mnichovská bezpečnostní konference je největší neformální setkání osobností odpovědných za mezinárodněbezpečnostní otázky na světě. Účastní se jí desítka šéfů států a vlád, desítky ministrů obrany a zahraničí, bezpečnostně-političtí poradci a příslušní experti.

Obama poslal do Mnichova svého stavitele mostů Bidena.Mezi jejími hosty o víkendu budou například francouzský prezident Nicolas Sarkozy, německá kancléřka Angela Merkelová či afghánský prezident Hamíd Karzáí.

Z České republiky už dorazili vicepremiér Alexandr Vondra, šéf diplomacie Karel Schwarzenberg a ministryně obrany Vlasta Parkanová.

Za hlavní den konference lze považovat sobotu, kdy se s napětím očekává projev amerického viceprezidenta Josepha Bidena. Druhý muž USA by v něm měl nastínit priority Obamovy administrativy v oblasti mezinárodní bezpečnosti, s důrazem na transatlantické vztahy. Mohl by se vyjádřit také k protiraketovému systému, o jehož odložení se spekuluje.

V ulicích bavorské metropole hlídkuje 3 500 policistů z celého Německa. Okolí samotného hotelu Bayerischer Hof, v němž se konference koná, je zcela zabarikádováno, přestože se nachází v centru města.

Svět bez válek. Míroví aktivisté v Mnichově.

Foto: AP a Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 15:22
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ