Bývalý rumunský král Mihai I. se dnes "definitivně vrátil" do rodového sídla, neorenesančního zámku Peleš v horském středisku Sinaia v Karpatech. Zadostiučinění se dočkal 60 letech poté, co ho komunisti donutili k abdikaci a exilu.
"Rumunsko opravuje své dějiny a svou totožnost. Doufejme, že můj definitivní návrat do historického sídla královské rodiny bude začátkem konečného a úplného respektování soukromého vlastnictví, důstojnosti, demokracie, svobod a institucí," prohlásil bývalý král ze zámeckého balkonu.
Po boku mu stály jeho choť Anna Bourbonsko-Parmská a prvorozená dcera Margareta s jejím manželem princem Raduem. Připomněl také, že monarchie stojící nad politickými sváry zaručovala zemi "hrdost, identitu, kontinuitu a tradici".
"Zámecké brány zůstanou Rumunům navěky otevřeny," ujistil exmonarcha a dodal, že od nynějška návštěvníci najdou uvnitř i skutečné lidi z rodu, který v Rumunsku zanechal svůj otisk. Několik desítek králových obdivovatelů na zámeckém dvoře bývalému panovníkovi zatleskalo.
Královská rodina panství restituovala loni v březnu. Předpokládalo se však, že oblíbenou turistickou atrakci vláda odkoupí zpět. Alespoň právník královské rodiny už hovořil o sumě 30 milionů eur (736 milionů Kč). Podmínkou restituce bylo, že zámek zůstane otevřen veřejnosti. Bývalý král a jeho blízcí mají ve skutečnosti sídlit v zámečku vedle restituovaného hradu, který zůstane muzeem.
Hrad Peleš, postavený v letech 1875 až 1883 v horském letovisku Sinaia, zabavil králi Mihaiovi I. v roce 1948 komunistický režim. Veřejnosti se hrad otevřel po pádu diktátorského režimu Nicolae Ceaušeska v roce 1989 a zakrátko se stal vyhledávanou turistickou atrakcí.
Mihai I. vládl zemi mezi lety 1927 až 1930 a mezi lety 1940 až 1947, kdy ho komunisti donutili zřeknout se trůnu a vypudili ho do švýcarského exilu. Ceaušescu v letovisku Peleš hostil prominentní hosty, s nimiž se bavil při honech na medvědy.
Rumunsko předloni vrátilo Habsburkům středověký hrad Bran, jehož někdejší majitel, kníže Vlad, se stal inspirací pro hororový příběh o Drákulovi. Místní úřady si přály hrad odkoupit zpět, ale Habsburkové prý za nejvyhledávanější turistickou atrakci v zemi chtěli příliš mnoho.
Hradní restituce představují povzbuzení pro ty Rumuny, kteří se snaží v nepřehledné změti právních předpisů získat zpět své majetky zabavené za pronacistického či komunistického režimu ve 40. a 50. letech minulého století.
Foto: Reuters, Kawalerowie Orderu Zwyciestwa,