Sarkozy <span>proti raketovým</span> základnám v Evropě

Zahraničí
14. 11. 2008 15:51
Sarkozy a Medveděv na čele summitu v Nice.
Sarkozy a Medveděv na čele summitu v Nice.

Galský kohout a ruský medvěd na procházce ulicemi Nice.Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země v tomto pololetí předsedá EU, se dnes vyslovil proti zřizování nových raketových základen v Evropě, tedy jak té ruské v kaliningradské oblasti, tak amerických v Česku a Polsku. Evropská unie se kromě toho na summitu v Nice dohodla s Ruskem na obnovení jednání o strategickém partnerství poté, co jej v srpnu odložila kvůli rusko-gruzínskému konfliktu.

V této souvislosti Sarkozy vyzval svého ruského kolegu Dmitrije Medveděva, aby "udělal pokrok" ve stahování ruských sil z Gruzie.

Znepokojení projevil Sarkozy také nad záměrem Ruska umístit v kaliningradské enklávě mezi Polskem a Litvou rakety v reakci na plánovaný americký protiraketový štít v Česku a Polsku. Francouzský prezident navrhl, aby se plány na nové základny v Evropě zmrazily až do uspořádání bezpečnostní konference někdy v polovině příštího roku. Rozhovorů by se měli zúčastnit zástupci Ruska a zemí NATO, potažmo EU, ale především USA.

Sarkozy proti raketám před i za železnou oponou (na snímku Thaad).Sarkozy rovněž vyslovil názor, že budování nových raketových základen v Evropě bezpečnosti starého kontinentu nepomůže. Medveděv však hájil ruský záměr s tím, že nejde o nějaký jednostranný krok, ale o reakci na podle něj svévolné rozhodnutí některých evropských zemí bez konzultace s jinými nechat na svých územích umísťovat cizí rakety.

V Česku chtějí Američané postavit protiraketový radar; s tímto zařízením má být propojeno silo s desítkou protiraketových střel na polském území.

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski po setkání se svým českým prostějškem Karlem Schwarzenbergem v Praze nicméně řekl, že Česká republika a Polsko doufají, že projekt americké protiraketové ochrany ve střední Evropě bude pokračovat.

Před novináři šéf polské diplomacie uvedl, že v této věci nečeká žádné revoluční obraty, i když mu nastupující americký prezident Barack Obama osobně řekl, že se chce před rozhodnutím o pokračování projektu ujistit o funkčnosti systému.

Tiskovka v Nice. Zleva Medveděv, Sarkozy a Barroso.Z dnešního summitu EU-Rusko v Nice vyplynulo, že jednání o partnerství v hospodářské spolupráci, která jsou ukazatelem oteplování vztahů mezi oběma stranami, začne 2. prosince v Bruselu na úrovni šéfů delegací. Původně měla unie v úmyslu čekat až na úplný odchod ruských jednotek z Gruzie, pak ale ze svého požadavku slevila. Sarkozy nicméně Medveděvovi připomněl, že se od Ruska další odsun vojenských oddílů z konkrétních oblastí očekává.

Medveděv také na schůzce se Sarkozym vyjádřil plnou podporu francouzskému návrhu uspořádat po sobotním summitu zemí skupiny G20 ve Washingtonu do sto dní další podobný summit, na němž by se řešily následné kroky. Důvodem je to, že by se další vrcholné schůzky již mohl zúčastnit nově zvolený americký prezident Barack Obama. Ruský prezident dnes podpořil změny v mezinárodním finančním systému a jeho významných institucích, jako je Mezinárodní měnový fond (MMF) a Světová banka.

Politici v Nice, ovce v Paříži. Sedláci proti klesajícím příjmům.

 Výběr hlavních bodů dnešního summitu Evropská unie-Rusko:
   

 - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země nyní předsedá EU, se vyslovil proti zřizování nových raketových základen v Evropě, tedy jak té ruské v kaliningradské oblasti mezi Polskem a Litvou, tak amerických v Česku a Polsku.
    - Sarkozy navrhl, aby Rusko se svým konečným rozhodnutím o raketách vyčkalo do uspořádání bezpečnostní konference Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v polovině roku 2009. Rozhovorů by se měli zúčastnit zástupci Ruska a zemí NATO a EU, hlavně potom USA.
    - Ruský prezident Dmitrij Medveděv zdůraznil, že ruské záměry jsou reakcí na rozhodnutí několika evropských států nechat na svém území vybudovat základny americké protiraketové obrany.
    - Medveděv vyjádřil plnou podporu francouzskému návrhu uspořádat po sobotním summitu zemí skupiny G20 ve Washingtonu do 100 dní další podobný summit, na němž by se řešily následné kroky řešení finanční krize. Důvodem je to, že by se další vrcholné schůzky již mohl zúčastnit nově zvolený americký prezident Barack Obama.
    - Putin podpořil změny v mezinárodním finančním systému a jeho významných institucích, jako je Mezinárodní měnový fond (MMF) a Světová banka.
    - EU se dohodla s Ruskem na obnovení jednání o strategickém partnerství; obnovena budou 2. prosince v Bruselu na úrovni šéfů delegací. Unie jednání odložila v srpnu kvůli rusko-gruzínskému konfliktu a původně měla v úmyslu čekat až na úplný odchod ruských jednotek z Gruzie, pak ale ze svého požadavku slevila. Brusel ale očekává další odsun ruských vojenských oddílů z konkrétních oblastí.
 

Foto: AP a Reuters
 

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ