Šestiměsíční pobyt u kormidla Evropské unie zahrál francouzskému prezidentovi Nicolasi Sarkozymu na jeho silnou stránku pragmatika, jemuž krize prospívá. V čele unie si upevnil pozici klíčového světového hráče.
Tři týdny předtím, než Francie předá evropské předsednictví České republice, se Sarkozymu v pátek podařilo vyjednat v evropské sedmadvacítce dohodu o snížení emisí škodlivých plynů o pětinu do roku 2020, čímž splnil nejtěžší z cílů, které si před půlrokem stanovil, píše agentura Reuters.
Sarkozyho předsednickému období dominovaly nečekané události jako rusko-gruzínská válka a po ní celosvětová finanční krize. Sarkozy je využil k posílení svého státnického osvědčení.
Dominique Moisi z Francouzském ústavu mezinárodních vztahů hodnotí francouzské předsednictví pod Sarkozyho vedením celkově kladně. "Na mezinárodní úrovni o sobě Evropa nechala vědět při kavkazské krizi, ve finanční oblasti Brownovým plánem, který Sarkozy použil, v hospodářství keynesiánskými pobídkami," řekl Moisi.
Sarkosy si svými diplomatickými aktivitami pomohl i doma. Jeho obliba ve Francii od začátku předsednictví stoupala, zatímco před ním veřejnost nelibě nesla Sarkozyho konfrontační způsoby, životní styl ve stylu celebrit a neschopnost vypořádat se se zdražováním.
Jen několik týdnů po převzetí evropských povinností odjel Sarkozy do Ruska a Gruzie, aby vyjednal příměří. Ruské jednotky blížící se ke gruzínské metropoli se otočily a stáhly do dvou separatistických regionů. EU do té doby nikdy sama neřešila mezinárodní krizi a rusko-gruzínské příměří bylo první ze Sarkozyho diplomatických vítězství.
Zda šlo o trvalé úspěchy, se teprve ukáže. "To, zda se Sarkozymu podařilo Evropu opravdu vrátit do správných kolejí, nebo zda to byla pouze krátkodobá iluze a velké problémy trvají, uvidíme za šest měsíců, na konci českého předsednictví," prohlásil Moisi.
Když Evropu na podzim dostihla vlna způsobená krachem investiční banky Lehman Brothers, využil Sarkozy ve svůj prospěch i to. Vůbec poprvé svolal summit 15 zemí eurozóny.
Francie jej prosazovala i před začátkem svého předsednictví jako prostředek dohodnout se na spolupráci, ale kvůli odporu Německa tenkrát neuspěla.
Tohoto pařížského summitu se zúčastnil i britský premiér Gordon Brown, jehož plán na záchranu bank se stal páteří evropského postupu. Hlavy států tehdy přistoupily na společný postup záchrany finančního sektoru. "Pro zastavení mimořádně nebezpečné spirály pádu trhů to bylo naprosto zásadní.
Z tohoto hlediska to zůstane historickým momentem," řekl Nicolas Veron z výzkumné společnosti Bruegel.
Francouzský ministr pro evropské záležitosti Jean-Pierre Jouyet prohlásil, že "teď už nebude nic jako dřív". Padlo tabu a politici eurozóny se teď budou scházet, kdykoli to bude zapotřebí.
I v tomto případě ještě nelze říci, zda to znamená trvalý prospěch. Neschopnost Francie přesvědčit zejména Německo o potřebě mohutných ekonomických pobídek ale ukazuje, že tento úspěch má své hranice.
Sarkozy je sice oceňován za přímost, s níž vstupoval do nesnadných unijních vyjednávání, ale někdy se právě to jevilo jako unáhlenost. Příkladem je jeho oznámení plánu založit Středomořskou unii, aniž se předtím poradil s Německem. Unie vznikla na červencovém pařížském summitu a podle původních Sarkozyho představ měla zahrnovat výhradně Středomořské státy. Na naléhání Německa však do ní nakonec byla zapojena celá EU.
"V kontextu francouzsko-německých vztahů nelze Sarkozyho považovat za snílka. Je to pragmatik, který promýšlí případ od případu," řekl Martin Koopmann, který působí jako koordinátor evropské politiky v nadaci Konrada Adenauera.
Sarkozy popudil Berlín i v listopadu, když si stěžoval, že Německo nevkládá dostatečně do evropského plánu stimulace ekonomiky. Prohlásil tehdy, že "zatímco Francie jedná, Německo přemýšlí". Podle Koopmanna ale napáchaná škoda nebyla velká. "Toto předsednictví bylo nakonec mnohem lepší, než jak se Německo na začátku obávalo," řekl.
Dalším Sarkozyho slabým místem je Čína. Analytici připisují zrušení čínsko-evropského summitu Sarkozyho setkání s dalajlamou.
Teď je třeba vyčkat, jak se Sarkozy vypořádá se ztrátou evropského pláště a s příchodem nového amerického prezidenta Baracka Obamy. "Přestal byl králem světa," řekl k tomu Moisi.
Foto: AP a Reuters