Potomek francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, Jean (21) má dobře našlápnuto. V otcových stopách se vydal v politice i zákulisních čachrech. Naznačují to skandály kolem jeho čerstvé kandidatury do místního zastupitelstva.
V komunálních volbách příští měsíc se bude Jean Sarkozy za vládní pravicovou stranu UMP ucházet o místo v samosprávě v Neuilly-sur-Seine, elegantním a bohatém předměstí západně od Paříže.
Svou politickou kariéru zde začal i jeho otec a Jean přiznal, že se s ním o svém kroku radil. „Řekl mi, že mám být sám sebou a přijmout zodpovědnost," citoval prezidentova potomka list Le Figaro. Nositel slavného jména prý cítí, že může něco dokázat. S rodným městem ho váže hluboké a upřímné pouto a chce mu proto být užitečný, ujišťoval ve středu.
Pikle na Seině
Vznešenému ohlášení kandidatury však předcházel slušný politický skandál, v němž „korunní princ", jak jej francouzský tisk překřtil, již prokázal dravost a smysl pro politický kalkul. Prostě celý tatínek.
V Neuilly-sur-Seine totiž původně pracoval pro mluvčího Elysejského paláce Davida Martinona a jeho kampaň na post starosty. Ještě v prosinci mu výřečný mladík veřejně sliboval podporu až za hrob. Když ale nedávné průzkumy ukázaly, že se Martinonovi nepodařilo přesvědčit místní bohaté a vlivné voliče, prezidentův syn se od něj spolu s dalšími dvěma partajníky z UMP rychle odtáhl. Vzápětí již čile vyjednával o podpoře s Arnaudem Teullé, dalším místním hlavounem z UMP.
Martinonovi hozenému přes palubu nezbylo než v pondělí svou kandidaturu stáhnout.
Jean Sarkozy odmítl kritiku sdělovacích prostředků prohlášením, že se zachoval nejčestněji, jak mohl.
Korunní princátko
V médiích se jeho jméno propíralo již v říjnu 2005. Se svým skútrem tehdy naboural automobil a z místa ujel. Vyšetřování případu však policie odložila.
Pozornost vzbudila i jeho další motorka o patnáct měsíců později. Do vyšetřování její krádeže se totiž zapojila i FBI. Díky testům DNA ji muži zákona nalezli za necelých deset dní.
To vše je však minulost. Dnes mladý Sarkozy vystupuje vždy elegantně oblečen a vypadá jako chodící reklama na zlatou pařížskou mládež. Správný profil má i jeho přítelkyně Jessica Dartyová - její rodina vlastní prosperující společnost na výrobu elektrospotřebičů. Mohl by se jistě vydat na úspěšnou dráhu v modelingu a možná i herectví, o něž se zajímal. Nyní je jasné, že si stanovil vyšší mety.
Prezident se vyjádřil, že je na syna hrdý. Jablko nepadlo daleko od stromu alespoň v tomto případě - nejstarší potomek Pierre je producentem rapu.
Podobnost čistě náhodná?
Jean jako otec studuje práva, připomíná ho i intonací a vyhýbavými odpověďmi na otázky novinářů.
Nynější pán Elyseje v Neuilly také začínal - coby neznámý syn maďarského imigranta v místní radě zasedl v pouhých dvaceti dvou letech. Za necelých šest let se vypracoval na žádaný post zdejšího starosty poté, co vypálil rybník hlavnímu kandidátovi Charlesi Pasquovi. Pasqua tehdy hospitalizovali s kýlou a Sarkozyho požádal o pomoc se získáním podpory u voličů. Ambiciózní Nicolas se do úkolu pustil odvážně, ale podporu uhrál pro sebe.
Prestižní post pak zastával celých devatenáct let a kuriózním způsobem se během něj seznámil i svou bývalou ženou Cécilií - oddával ji. Jean i jeho bratr Pierre se narodili z prvního manželství s Marie-Dominique Culioliovou, s níž se Sarkozy po sedmiletém odloučení rozvedl v roce 1989.
Kariéru nadějného synka může paradoxně zmařit právě jeho papa. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že prezidentova obliba je nejnižší od loňského zvolení - méně než 40 procent. Panují proto obavy, že by s ním spojená vládní UMP mohla v regionálních volbách prohrát.
Podle Francouzů nedokáže Nicolas Sarkozy dostatečně řešit ekonomické neduhy země a své předvolební sliby nechal nenaplněné. Rozčiluje je také, že namísto stavu země se přílišná pozornost soustředí na jeho milostný životu s modelkou Carlou Bruniovou, s níž se po krátké známosti nedávno oženil.
První kolo komunálních voleb bude 8. března, další 16. března.
Foto: AP