Šest odborových organizací francouzské telefonní společnosti poslalo rozhněvaný dopis prezidentovi France Télécom, aby vzal v potaz problém pracovních útrap a sebevražd zaměstnanců a aby co nejdříve začal jednat o pracovním stresu.
Odboráři podle agentury AFP připomínají, že od poloviny července si vzali život další tři zaměstnanci firmy.
Ten poslední, jednapadesátiletý úředník France Télécom v Marseille, zanechal dopis na rozloučenou, v němž si stěžuje na „zahlcení prací" a „management hrůzou".
„Beru si život z důvodu mé práce u France Télécom. Je to jediný důvod," stojí v dopise. „Naprosto mě to rozvrátilo a narušilo. Stala se ze mě troska, je lepší to skončit."
ČTĚTE TAKÉ: Čest po čínsku. Zabil se po ztrátě firemního iPhonu
Francie: otázky nad sebevraždou vězněného starosty
Nejčastější příčina sebevražd? Problémy v rodině
Podle Patricka Acermanna z odborové organizace Sud-PTT spáchalo od února 2008 sebevraždu osmnáct zaměstnanců společnosti a dalších deset se o ni pokusilo. France Télécom zaměstnává přes sto tisíc lidí, 70 procent z nich jsou úředníci.
Nicméně při pohledu na statistiky společnost nedosahuje celonárodního průměru: podle údajů Světové zdravotnické organizace připadá na sto tisíc Francouzů ročně osmnáct sebevražd.
„Žádáme vás, abyste pracovníkům jasně ukázal, že jste odhodlaní zarazit pracovní útrapy v naší společnosti," stojí v odborářském dopise prezidentovi firmy Didieru Lombardovi. Měl by bez prodlení konat svou povinnost a „chránit fyzické i duševní zdraví zaměstnanců".
Zisk i přes mrtvoly
Mezi příčinami pracovních strastí v telecomu jmenují odbory zintenzivnění práce, rušení pracovních míst, vynucené stěhování, ztrátu identity četných oborů, zastrašovací management i mnohé další.
„Toto musí neodkladně skončit, podnik musí konečně vzít v potaz i další věci než jen krátkodobou finanční výnosnost," požadují.
„Dnes se lidé v podniku cítí poškození," vysvětluje odborář Patrick Diochet. „Ale to nemá nic společného s krizí, souvisí to se záměrem vedení orientovat management na hospodářské cíle, aniž by hledělo na lidský faktor."
Odboráři telecomu upozorňují na stres a tlaky na zaměstnance už několik let, zejména v souvislosti s privatizací v roce 1997 a restrukturalizací mezi lety 2005 a 2008, která vyústila v „dobrovolný odchod" více jak 22 tisíc lidí.
Foto: Profimedia