Z Libye se pro uprchlíky a migranty stala klíčová tranzitní země, k cestě do Evropy ji využívá zhruba polovina všech běženců, kteří míří po takzvané centrální středomořské migrační trase. Uvedl to Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) s tím, že do Itálie z Libye od začátku roku připlulo téměř 85 tisíc migrantů.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33%
- Ano, už jsem pomohl/a. 33%
- Ne. 33%
Počet migrantů, kteří k cestě do Evropy využili Libyi, vzrostl oproti loňsku o 19 procent. Sedm z deseti migrantů, kteří se na nebezpečnou plavbu z Libye vydají, jsou podle OSN ekonomičtí migranti, zbytek pak "lidé potřebující ochranu", jako jsou žadatelé o azyl a jiní uprchlíci.
Přes Středomoří vedou obecně tři migrační trasy. První je západní přes Maroko či Alžírsko do Španělska, kterou loni využilo necelých 5 tisíc migrantů. Druhou cestou, takzvanou východní, která vede přes Turecko, podniklo loni do Evropy cestu 173.450 běženců. Trasa přes centrální Středomoří vede z Alžírska, Tuniska, Egypta a hlavně z Libye, v roce 2016 po ní podle statistiky UNHCR připlulo do Evropy 181.436 lidí.
UNHRC ve své zprávě udává, že význam Libye na této trase v budoucnu ještě více poroste. V této severoafrické zemi totiž panuje politický chaos, který zneužívají pašerácké gangy a zločinecké organizace. Zhruba polovina migrantů, kteří do Libye přijdou, chce podle UNHCR v zemi nejdříve zůstat, neboť věří, že zde najdou práci. Nakonec se ale kvůli nebezpečné situaci, nestabilitě, těžkým ekonomickým podmínkám a rozšířenému sexuálnímu zneužívání rozhodnou pokračovat do Evropy.
Studie uvádí, že migranti v Libyi jsou převážně mladí muži (80 procent), kteří cestují sami (72 procent). Vzdělání migrantů v Libyi je na velmi nízké úrovni, zhruba 49 procent z nich má velmi malé či vůbec žádné formální vzdělání.