Šéf finské euroskeptické a nacionalistické strany Praví Finové Timo Soini se překvapivě vyslovil pro silnější imigraci do této severské země. V televizním rozhovoru se pozastavil nad nízkým počtem přistěhovalců ve Finsku.
Euroskeptická strana Praví Finové vystavěla svou popularitu i na odmítání imigrace. Její předseda však prohlásil, že přistěhovalci jsou ve Finsku vítáni a že je překvapen, jak je jich málo.
Někteří členové strany na sebe v minulosti upozornili rasistickými výroky nebo gesty a museli být vyloučeni. Před parlamentními volbami plánovanými na 19. dubna ale strana ukazuje vlídnější tvář. Chce dosáhnout ještě většího úspěchu než při posledních parlamentních volbách v roce 2011, kdy v dvousetčlenném zákonodárném sboru obsadila 39 křesel.
V rozhovoru s televizí YLE Soini řekl, že se mu nezdá, že by ve Finsku bylo příliš mnoho přistěhovalců. "Finsko je jednou ze zemí s nejslabší imigrací na světě. A pokud někdo sem do Finska přichází pracovat nebo si někoho vzít nebo něco jiného, je naprosto vítán," prohlásil politik.
"Je mnoho lidí, kteří přicházejí z Vietnamu a Filipín za prací a já proti nim nic nemám. A etnický původ pro mě nic neznamená," dodal Soini. "Ve skutečnosti jsem trochu překvapen, že tu není více imigrantů," řekl dále Soini.
Podle oficiálních statistik žije ve Finsku mírně přes 300 tisíc lidí "zahraničního původu", což je 5,5 procenta populace. Většina z nich je evropského původu, především ruského a estonského.
V roce 2013 Finsko zaznamenalo rekordní imigraci, když přišlo téměř 32 tisíc lidí. Počet těch, kteří získají státní občanství, je však nadále nízký. V roce 2013 jich nebylo ani devět tisíc.
Volby do 200členého parlamentu (Eduskunta) se ve Finsku konají 19. dubna. Favoritem je podle předvolebních průzkumů Strana středu, která v posledních volbách konaných v roce 2011 skončila až na čtvrtém místě. Praví Finové jsou s odstupem na zhruba stejné úrovni jako Národní koalice premiéra Alexandera Stubba a sociální demokraté.