Šéf OSN: Většina uprchlíků v Evropě má právo žádat o azyl

Zahraničí
9. 9. 2015 06:20
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Většina z běženců proudících do zemí Evropské unie prchá před válkami a násilím a má právo požádat o azyl. Řekl to generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun, podle něhož by Evropa měla k uprchlíkům přistupovat humánně a důstojně. Pan k tomu telefonicky vyzval představitele řady evropských zemí včetně Česka, uvádí OSN v úterním prohlášení.

"Generální tajemník zdůraznil individuální i kolektivní odpovědnost Evropských států přistoupit (k otázce uprchlíků) humánně a zodpovědně, přičemž vzal v úvahu výzvy, které to představuje pro některé členské země," uvedl mluvčí OSN Stéphane Dujarric.

Pan v posledních dnech po telefonu mluvil s lídry České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Německa, Řecka a Rakouska. Šéf OSN prý ocenil snahu některých zemí přijmout velké množství migrantů a zdůraznil, že by politici neměli dávat najevo, že chtějí ve svých zemích přijmout pouze vyznavače určitého náboženství.

Vysocí představitelé některých ze zmíněných zemí, například Slovenska či Polska, dali najevo, že by na svém území preferovali pouze křesťanské uprchlíky ze Sýrie a nikoli muslimy. Část evropských politiků pro změnu tvrdí, že většina z uprchlíků přichází do Evropy z čistě ekonomických důvodů.

Za Česko Pan Ki-mun mluvil s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), řekl mluvčí vlády Martin Ayrer. Mluvili prý spolu o aktuálních otázkách a možnostech řešení migrační krize v Evropě. Sobotka v telefonátu zdůraznil, že Česko je připraveno se aktivně podílet na řešení migrační krize v Evropě. Je podle něj důležitá úzká spolupráce států EU v důslednější ochraně hranic schengenského prostoru, vybudování hotspotů nebo finanční pomoc státům postižených válečnými konflikty. Pomoc ale prý musí být založena na dobrovolné solidaritě, povinné kvóty označil za nefunkční mechanismus.

Sobotka za stěžejní pro řešení krize označil ukončení války na Blízkém východě. "Premiér Sobotka v této věci označil roli OSN jako mimořádně důležitou a apeloval na její aktivnější přístup v řešení situace v Libyi a Sýrii, včetně posílení diplomatických aktivit na půdě OSN s cílem dosáhnout trvalého mírového řešení, stabilizace a obnovy zemí," poznamenal Ayrer.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v úterý zveřejnil odhad, podle něhož se během letoška a příštího roku přeplaví přes Středozemní moře k evropským břehům 850 tisíc běženců. Letos se to zatím povedlo 366 tisíc lidí ze 400 tisíc odhadovaných pro celý rok. V příštím roce by jich podle OSN mělo být ještě o 50 tisíc více.

Autor: ČTK , AFPFoto: ČTK/AP , Virginia Mayo

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ