Šéf OSN vyzývá k přijetí půl milionu uprchlíků ze Sýrie

Zahraničí
30. 3. 2016 14:21
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval všechny země světa, aby během příštích tří let přijaly téměř půl milionu syrských uprchlíků. Šéf OSN na zahájení meziministerské konference pořádané Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Ženevě hovořil v této souvislosti o potřebě "velmi rychlého nárůstu globální solidarity".

OSN se snaží o přemístění zhruba 480 tisíc uprchlíků ze zemí sousedících se Sýrií do konce roku 2018. Jde o pouhou desetinu celkového počtu běženců, kteří ze země uprchli. Přitom je zapotřebí překonat "rozšířený strach a politické spory".

Pan vyzval státy světa, aby se zavázaly k novým a dodatečným způsobům pro přijímání uprchlíků, například v rámci přesídlovacích či humanitárních programů, slučování rodin, nebo v rámci pracovních a studijních programů.

Podle vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Filippa Grandiho běženci čelí rostoucím překážkám pro to, aby našli bezpečí.

Imigranti (ilustrační foto)."Musíme najít způsob, jak se vypořádat s touto krizí humánnějším, spravedlivějším a organizovanějším způsobem. To je možné pouze v případě, že mezinárodní společenství bude jednotné a bude se shodovat v tom, jak se pohnout kupředu," řekl Grandi.

Během konfliktu v Sýrii, který trvá již pět let, zahynulo nejméně 250 tisíc lidí. Ze země prchlo téměř pět milionů lidí do zahraničí, především do sousedního Turecka, Libanonu, Jordánska a Iráku. Statisíce jich zamířily dál přes Řecko do zbytku Evropy, zejména Německa.

"Pokud by měla Evropa přijmout stejné procento uprchlíků jako Libanon v porovnání k počtu obyvatel, musela by vzít 100 milionů běženců," řekl Grandi.

Podle libanonského ministra sociálních věcí Rašída Dirbáse je v jeho zemi o čtyřech milionech obyvatel milion oficiálně registrovaných uprchlíků a další milion Syřanů, kteří nejsou registrováni. V Turecku, které má slíbenou finanční podporu Evropské unie, je 2,7 milionu syrských uprchlíků.

V Sýrii nyní panuje příměří s výjimkou boje proti islámským extremistům. Podle diplomatů je ale cesta k dlouhodobějšímu míru ještě poměrně dlouhá.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK/AP , Martial Trezzini, ZUMA/Panayiotis Tzamaros

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ