Šéfku MMF vyšetřuje policie kvůli politickému podvodu

Zahraničí
27. 8. 2014
Christine Lagardeovou vyšetřuje policie.
Christine Lagardeovou vyšetřuje policie.

Ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová oznámila, že byla ve Francii v úterý obviněna a začala být oficiálně vyšetřována pro podezření z nedbalosti v případu politického podvodu. Francouzka Lagardeová k tomu prohlásila, že nehodlá odstoupit a proti obvinění se odvolává.

Rozhodnutí justice je podle šéfky MMF "neopodstatněné". "Po tříletém (právním) řízení a desítkách hodin výslechů vyšetřující komise soudu dospěla k tomu, že jsem nespáchala žádný trestný čin. Jediným obviněním je to, že jsem prý nebyla dostatečně bdělá," uvedla Lagardeová v Paříži v prohlášení.

Lagardeová je již několik let vyšetřována v aféře, která se týká odškodného pro kontroverzního přítele někdejšího pravicového prezidenta Nicolase Sarkozyho, podnikatele Bernarda Tapieho. Lagardeová jako ministryně financí v roce 2008 údajně rozhodla, že se jeho vleklý spor z devadesátých let s jednou státní bankou bude řešit v rozhodčím řízení. Arbitráž pak Tapiemu umožnila získat čtyři sta tisíc eur (nyní přes jedenáct milionů korun).

Případ projednává v Paříži Republikový soudní dvůr, který je jako jediný justiční orgán kompetentní k soudnímu stíhání nynějších i bývalých francouzských ministrů. Soud ji znovu vyslýchal v úterý, a to prý patnáct hodin. Lagardeová dnes agentuře AFP řekla, že nemíní odstoupit a vrací se ještě dnes zpět do Washingtonu, kde má MMF sídlo.

Podle francouzského zákona soudci podezřelého obviní a začnou formálně vyšetřovat, když věří v jeho možné provinění. Ještě to však neznamená, že případ musí vést k soudnímu procesu, o jehož konání se rozhodne na základě výsledků vyšetřování.

Justice zvlášť vyčítá Lagardeové, že se nepokusila zrušit výsledek arbitráže. Bývalá ministryně vždy obhajovala arbitráž a své rozhodnutí nežádat její zrušení. Chtěla prý ukončit dlouhý a nákladný proces mezi Tapiem a bankou Crédit Lyonnais ohledně podmínek prodeje podnikatelova sportovního podniku Adidas.

Pokud by Lagardeová s odvoláním proti obvinění neuspěla, asi by to podle některých francouzských komentářů ohrozilo její setrvání v čele MMF. Odsouzena by podle AFP v případě procesu mohla být po nově vzneseném obvinění až k roku vězení. Za prokázání přímého podílu na podvodu by jí bývalo hrozilo až desetileté vězení.

Osmapadesátiletá Lagardeová přitom není v podezření, že by osobně z někdejšího rozhodnutí profitovala. Její vyšetřování ale na ni a také na instituci, kterou vede, nevrhá podle komentářů příliš dobré světlo. Tím spíše, že v čele MMF stanula v červenci 2011 poté, co její francouzský předchůdce Dominique Strauss-Kahn musel odejít po obvinění ze znásilnění hotelové pokojské v USA.

Autor: ČTK Foto: , World Economic Forum (CC BY-SA 2.0)

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné