Rozhodnutí Británie vystoupit z Evropské unie dominuje i německému tisku. Ten píše o historické krizi, rozkolísaném kontinentu, nejisté budoucnosti, selhání britského premiéra Davida Camerona i o chybách německé kancléřky Angely Merkelové.
Nejčtenější německý deník Bild má na titulní straně černobílou britskou vlajku a nápis OUTsch! (Au!). "Až do konce jsme věřili. Marně. Přichází brexit. S Brity ztrácí Německo jednoho z nejdůležitějších partnerů v EU. Krizí otřesená Evropa má nyní o jednu katastrofu navíc. Kontinent stojí před měsíci, možná roky nejistoty," píše Bild na titulní straně.
S Brity se loučí také list Süddeutsche Zeitung, který zvolil titulek Bye-Bye, Britain (Sbohem Británie). V úvodníku deník vyjadřuje přesvědčení, že evropské společenství čelí největší krizi za svou historii. V hlavním komentáři pak list píše, že se nyní v evropských zemích najde hodně sil, které by rády Brity napodobily a jež nebude snadné dostat pod kontrolu.
Možná to však bude právě krize způsobená brexitem, která Evropanům ukáže, o jak moc by mohli přijít. "Evropské hodnoty, síla evropského práva, ukázková schopnost najít kompromis mezi 28 zeměmi činí kontinent silným a přitažlivým," je přesvědčen list, podle něhož si to občas Evropa uvědomí, až když se její konstrukce rozkolísá.
Právě na to, co bude s Evropou dál, se na titulní straně ptá deník Die Welt, podle něhož měli na rozhodnutí Britů výrazný vliv i šéfové vlád ostatních zemí EU a zejména kancléřka Merkelová svým postupem při řešení migrace. Unie nyní podle listu potřebuje řadu reforem - omezení demokratického deficitu a posílení Evropského parlamentu nebo zjednodušení bruselských institucí.
Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung zase v hlavním komentáři píše o selhání britského premiéra a také o tom, že už brzy se možná Britové dozvědí, jaké následky bude mít referendum pro soudržnost země, kde Skotové a Severní Irové hlasovali pro setrvání v unii.