Nejmladší pilotní kapitánce Kate McWilliamsové působící v letecké dopravě je pouhých šestadvacet let. Po absolvování kurzů velení u společnosti easyJet má na starosti nespočet letů s cestujícími do různých konců světa. Tenhle rok si připsala ale ještě jeden obdivuhodný zápis do statistik. Ve dvojici s druhým kopilotem měli dohromady pouhých 45 let.
Není překvapením, že její mladistvý věk bývá často terčem pozornosti cestujících i posádky. Kate McWilliamsová s tím nemá problém, ale podotýká, že prošla stejným výcvikem jako ostatní. Je výjimkou potvrzující pravidlo, protože mezi piloty působících u komerčních letů je pouze pět procent žen. To se má ale i s přispěním McWilliamsové změnit.
"Osobně si myslím, že můj věk může být ostatním ukradený, protože nemá žádný vliv na moje pilotování," reagovala McWilliamsová na dotaz ohledně komentářů na její mladistvý vzhled. "Když jim pak říkám, že mi je šestadvacet, většinou jsou ohromení a příjemně překvapení," dodala smířlivě. Přiznala, že dotazům častěji čelí od posádky než od cestujících. "Prodělala jsem stejný proces jako ostatní kapitáni letů a umím se sama rozhodovat bez ohledu na své mládí," doplnila mladá pilotka.
Pozoruhodné také je, že navzdory svému už beztak nízkému věku potkává v kokpitu s ještě mladšími kolegy - spolupiloty. Na jednom mezistátním letu utvořila dvojici dokonce s tím vůbec nejmladším, který létá na dopravních linkách - s devatenáctiletým kopilotem Lukem Elsworthem. Dohromady měla pilotní dvojice pouhých 45 let.
Přestože je McWilliamsová velmi mladá, má zkušeností na rozdávání. Poprvé se do vzduchu dostala, když jí bylo třináct let a o šest let později absolvovala vzdušný vzdělávací program CTC Aviation v Southamptonu. Další kroky už ji vedly do společnosti easyJet, kde si dodělala velitelský kurz. Provozovatel letadel si v této souvislosti nechal udělat průzkum napříč konkurencí, který mu potvrdil, že je opravdu tou nejmladší kapitánkou nasazovanou na komerční lety.
Mladá pilotka nyní velí leteckým posádkám na Airbusech A319 a A320, přičemž s nimi létá povětšinou z "mateřského" Gatwicku do přibližně stovky míst po celém světě a zpět. Potkat ji můžeme například při cestování do islandského Reykjavíku či izraelského Tel Avivu. "Málokdy se mi stává, že bych více než dvakrát za měsíc letěla do stejného místa. To dělá moji práci ještě zajímavější," vyzdvihla největší výhodu svého netradičního zaměstnání.
McWilliamsová v rozhovoru pro britská média prozradila, že ji v dětském věku vůbec nenapadlo, čím se bude živit. Vedení firmy také oznámilo, že chce počet žen za kniplem zdvojnásobit na 12 procent. A právě McWilliamsová by mohla i v jiných společnostech budoucím pilotkám vyšlapat cestu . Alespoň v to pevně věří Julie Westhorpová, která předsedá Britské asociaci pilotek (BWPA).