Severoatlantická aliance uskutečnila v Horní Falci v Německu největší vzdušný výsadek od konce studené války. Stalo se tak na cvičišti v Hohenfelsu 26. srpna. Ze strany NATO je to prý nepřehlédnutelný signál šéfovi Kremlu Vladimiru Putinovi, že aliance je schopná chránit Pobaltí.
Rusko na obří výsadek reagovalo cvičným poplachem na severozápadě země. Předtím ruská armáda zahájila v obranných okruzích západ a střed strategická cvičení s mobilními atomovými raketami a s raketovými a dělostřeleckými jednotkami baltské flotily na Baltu.
Seskok celkem 1314 výsadkářů a shození jejich vybavení nad Hohenfelsem je součástí rozsáhlých kombinovaných manévrů výsadkových sil Swift Response 15 (Rychlá odpověď), které se konají od 17. srpna do 13. září ve čtyřech zemích NATO.
Jde o Německo, Rumunsko, Bulharsko a Itálii. Do manévrů se zapojí asi 4800 vojáků z USA, Německa, Francie, Nizozemí, Británie, Španělska, Řecka, Portugalska, Polska a Bulharska. Pro zajímavost, z Hohenfelsu je to do Pobaltí zhruba 1700 kilometrů.
Z modré oblohy nad Bavorskem se k zemi do oblasti mezi Řeznem (Regensburg) a Norimberkem snesl i Brian Winski ze Severní Karolíny. Je to generál slavné 82. výsadkové divize armády USA, která vznikla už roku 1917 jako celoamerická pěší divize a poprvé zasáhla do bojů za první světové války v západní Francii.
Manévry v Hohenfelsu jsou pro diváky velmi působivé. Přímo na místě je vedle izraelské důstojnické delegace sledovali také ruští oficíři. Vysoko nad Hohenfelsem se vznášel i ruský výzvědný letoun typu Antonov.
To vše naprosto oficiálně. Šlo o pozorovací misi v rámci programu Otevřené nebe (Open-Skies), který byl dohodnut v roce 1992 v Helsinkách. Jde o opatření ke zlepšení vzájemné důvěry, které se dnes v souvislosti s ukrajinskou krizí zdá nutnější a užitečnější než kdy dříve.
Mezi těmi, kdo cvičili v Hohenfelsu, byla i příslušnice bundeswehru, vrchní polní lékařka Idiko Techová. Z letounu vyskočila na padáku hned v první vlně spolu se svými kamarády zdravotníky z Nizozemí a Polska.
Starají se o zdraví a životy bojovníků z Task Force Cerberus. Krátce poté, co do Drop Zone seskočí sami zdravotníci, následují i sanitní vozy Wiesel II a lehká, pohyblivá lékařská vozidla. Němci, Nizozemci a Poláci si seskok nejprve trénovali na zemi s pomocí dřevěné atrapy letounu Transall C-160 ve výzbroji bundeswehru.
Pozorovatelé připomínají, že tak velké manévry se konaly naposledy před více než čtvrtstoletím. A v Hohenfelsu šlo o Pobaltí, třebaže to oficiálně nikdo neřekl nahlas. Obavy z Ruska jsou ve třech pobaltských zemích, Litvě, Lotyšsku a Estonsku, značné.
I když to Kreml odmítá, mnozí se strachují, že po Krymu a východě Ukrajině by se dalším cílem Moskvy mohli stát oni. Poloha Pobaltí a vojenské síly v oblasti ale hovoří poměrně jasně. Pro silnou ruskou armádu by obsazení tohoto regionu mohlo být otázkou hodin, nejvýše dnů.
Pro NATO je ochrana Pobaltí komplikovaná. Aliance Moskvu po skončení studené války smluvně ujistila, že ve svých nových členských zemích na východě Evropy nebude rozmisťovat trvale bojové svazy.
Ze západního hlediska se proto v otázce případného ozbrojeného konfliktu točí hodně kolem obav, zda bude NATO schopné svým východním partnerům přispěchat na pomoc včas. Na takovou otázku by měly dát odpověď i manévry Swift Response.
Nicméně na improvizované tiskové konferenci v Hohenfelsu, za rachotu letounů Hercules, Transall a V-22 "Osprey", generál Ben Hodges, vrchní velitel armády USA v Evropě, prohlásil, že manévry nejsou namířeny proti Rusku.
"Míří proti ohrožením všeho druhu a jsou nejlepším způsobem, jak zajistit, aby nedošlo k válce," prohlásil Hodges. Dodal, že NATO je nejúspěšnějším vojenskou aliancí historie a nyní ukazuje, jak to umí dělat rázně a rychle.