Aféra kolem přehnaných a absurdních výdajů, které si v posledních letech účtovala řada britských poslanců, se zaměřila na druhou opoziční stranu, liberální demokraty.
Britská média také ocenila způsob, jakým na excesy konzervativních poslanců reagoval šéf Konzervativní strany David Cameron, který zjevně převzal iniciativu od labouristického premiéra Gordona Browna.
ČTĚTE TAKÉ: Skandál s účty bere voliče labouristům i konzervativcům
Skandál s účty britských poslanců: opozice pod palbou
Británie žasne. Ministři si nechali proplatit i žiletky
Deník The Daily Telegraph dnes pokračoval ve zveřejňování účtů, které si v posledních letech nechávali poslanci proplácet. Zatímco v předcházejících dnech si všímal labouristů a konzervativců, dnes například uvedl, že bývalý šéf liberálních demokratů Menzies Campbell si dal proplatit deset tisíc liber za zařízení druhého bytu, 1718 liber za prádelnu a 4700 liber za parkování.
Sporné náklady se týkají především toho, že mimolondýnští poslanci si mohou nechat proplatit náklady na své druhé bydliště až do výše 24 tisíc liber za rok. Nynější vůdce liberálních demokratů Nick Clegg tento limit využíval v posledních letech do poslední libry a loni jej dokonce o sto liber překročil. Dnes uvedl, že tyto peníze vrátí, stejně jako 80 liber za mezinárodní telefonáty.
Liberálnědemokratický stínový ministr vnitra Chris Huhne si nechal proplatit například mandl, sušenky či inzeráty do novin. I když jsou informace o účtech liberálních demokratů také do značné míry kompromitující, nedá se jejich dopad srovnat s politickými škodami, jaké utrpěli zveřejněním účtů labouristé a konzervativci.
"Postižení" poslanci se zpočátku hájili tím, že neporušili žádná pravidla. V době hluboké ekonomické krize to ale velký dojem neudělalo a podle průzkumů obě hlavní strany zaznamenaly pokles preferencí. Komentátoři se obávají, že při nadcházejících lokálních a evropských volbách to prospěje Straně nezávislosti Spojeného království, která usiluje o vystoupení Británie z EU, či xenofobní Britské národní straně.
Premiér Brown se v pondělí voličům omluvil jménem všech politiků, ale v úterý ho zastínil vůdce konzervativců Cameron. Oznámil, že přední konzervativní poslanci vrátí tisíce liber sporných nákladů a napříště budou moci předkládat pouze účty za bydlení a provoz druhého bydliště, ale ne například za nábytek. Pokud se nepodřídí, hrozí jim prý vyloučení ze strany.
Většina komentátorů z celého politického spektra se dnes shodla, že Cameron působil rozhodně a "premiérským dojmem". Parlamentní volby budou v Británii do června 2010 a konzervativci vedou ve všech průzkumech.
Brown ještě v úterý reagoval oznámením, že nezávislá instituce prověří poslanecké účty za poslední čtyři roky a rozhodne, které byly proplaceny neoprávněně. Na to ovšem nečekali někteří labourističtí "hříšníci". Ještě v úterý večer ministryně pro obce a místní zastupitelstva Hazel Blearsová zaplatila 13 332 liber za daň z prodeje bytu, na který dostávala poslanecký příspěvek. Náměstek ministra zdravotnictví Phil Hope dnes oznámil, že vrátí dokonce přes 40 tisíc liber, které dostal na udržování poslaneckého bytu.
Konzervativní poslankyně Ann Widdecombeová dnes hájila příspěvky na bydlení s tím, že by jejich zrušení bránilo lidem ze skromnějších poměrů vstupovat do politiky. "Nechceme se vrátit zpět do doby, kdy si mohli dovolit sedět v parlamentu na jedné straně bohatí lidé a na druhé poslanci sponzorovaní odbory," řekla v rozhlasovém rozhovoru.
Poslanecký plat činí v Británii 63 291 libru ročně (v dnešním kurzu 1,9 milionu korun).
The Daily Telegraph otiskuje výběr z účtů, které se vedení parlamentu chystalo stejně zveřejnit - ovšem najednou a až v polovině července poté, co je k tomu přimělo rozhodnutí soudu. List odmítl uvést, zda informace koupil. Deník The Guardian napsal, že The Daily Telegraph za účty zaplatil šestimístnou sumu.
Foto: Reuters