Skandinávii hrozí nová válka gangů
05.05.2009 19:30
Bitva mezi známým motorkářským gangem Hells Angels a gangy z etnických menšin sílí. Policie a občané hledají řešení, jak se vlně násilí postavit. Nicméně krize a rostoucí nezaměstnanost s sebou nesou i zostřené protipřistěhovalecké nálady. Sever Evropy přestává být klidným přístavem pro imigranty.
Obyvatelé dánské Kodaně byli za uplynulý rok svědky šedesáti přestřelek mezi gangy. Většina se jich odehrála nedaleko od středu města, ve čtvrti Norrebro. Letos v březnu zůstali po incidentech ve stylu „vystřelit a ujet" na ulici tři mrtví kolemjdoucí. Kodaň byla v šoku.
Nyní se občané i policie pouštějí do protiakce. Základem je oslovit mladé lidi, mezi nimiž se verbíři gangů pohybují. I vybavení a taktika mužů zákona se vylepšuje.
„Násilí lidmi opravdu otřáslo. Teď přemýšlejí, kdy přijde další střelba," cituje server csmonitor.com Kima Christensena, předsedu okrskové rady Norrebro. Christensen nedávno vedl pochod proti násilí, který prošel tradičním rajonem Hells Angels a skončil před hlavní klubovnou bikerů.
Domácí versus imigranti
„Nejsme na takové problémy zvyklí," říká studentka Ane Nissen. „Normálně je Kodaň velmi klidná a bezpečná."
Dánská policie vidí za vzestupem násilí snahu Hells Angels o získání převahy nad gangy z řad uprchlíků první i druhé generace. „Hells Angels byli teď nějaký čas pod tlakem," vysvětluje velitel vyšetřovacího oddělení dánské policie Kim Kliver. „Zhruba před dvěma lety si uvědomili, že stárnou a potřebují nabrat mladší, nemilosrdnější lidi."
Za méně než rok se počet příslušníků Hells Angels zdvojnásobil a vznikl i „spřátelený" klub AK81. Tam se scházejí hlavně bývalí trestanci s plným trestním rejstříkem. Cílem se stali cizinci.
„Vždycky tu byly sociální problémy, ale společnost je teď rozdělenější," říká Bendt Erik Kroyer z kulturního centra na kodaňském Blagards Plads, náměstí jemuž dominují ubytovny pro uprchlíky. Bydlí zde hlavně lidé z Blízkého východu a sídlí tu i jedna z frakcí malé podzemní války.
Není to však první konflikt svého druhu v regionu. Takzvaná Velká skandinávská válka bikerů uprostřed devadesátých let minulého století proti sobě postavila gangy Hells Angels a Bandidos. Výsledkem byl tucet zavražděných a téměř osmdesát přestřelek ve městech celé severní Evropy.
Přinese krize novou válku gangů?
Dánská policie během tohoto konfliktu pozavírala klubovny gangů a zabavila jim finance. V současnosti je to však těžší. Gangy jsou hůře identifikovatelné, je jich víc a most z Kodaně do švédského Malmö jim umožňuje lépe se vyhýbat úřadům.
„Fakt, že gangy operují v obou zemích, pro ně neznamená žádnou bariéru," říká Kliver.
Ve Švédsku roste tlak na policii od roku 2001, kdy motorkáři vyhodili do povětří dům státního zástupce. Ale až minulý měsíc začaly úřady dávat dohromady dvousetčlennou jednotku zaměřenou přímo na boj proti organizovaným bandám bikerů. Někteří lidé jí přezdívají „švédská FBI".
Velké gangy Hells Angels či Bandidos, malé skupinky s názvy jako Bratrstvo vlčí smečky nebo Legie vlkodlaků. Dohromady zhruba padesátka ozbrojených tlup soupeří o kontrolu nad narkotiky, prostitucí a vydíráním. Podle oficiálních údajů za posledních šest let přibylo případů vydírání a vybírání výpalného dvojnásobně.
Erik Lannerbäck býval členem gangu Bandidos. Nyní působí jako poradce a zaměřuje se na prevenci kriminality mezi mládeží. Současná ekonomická recese je podle něj živnou půdou pro růst motorkářských band a vznik nové války podsvětí. „Když je méně pracovních příležitostí, snadné peníze lákají. Hodně mladých mužů to vtáhne," vysvětluje Lannerbäck.
Foto: Petra Mášová
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.