I když v dnešních volbách v Meklenbursku-Předním Pomořansku podle odhadů nejvíce hlasů získala sociální demokracie (SPD), skutečným vítězem je Alternativa pro Německo (AfD), shodují se pozorovatelé. Všechny ostatní parlamentní strany ztratily, přičemž část hlasů jim odebrala právě AfD, která se do zemského parlamentu v severoněmecké zemi dostala poprvé.
"Píšeme v Meklenbursku-Předním Pomořansku dějiny," nechal se dnes večer slyšet zemský lídr AfD Leif-Erik Holm. Krátce předtím se dozvěděl, že první odhady jeho straně přisuzují 21,5 procenta hlasů a tím pádem druhé místo před Křesťanskodemokratickou unií (CDU) kancléřky Angely Merkelové.
Právě této straně podle veřejnoprávní televize ARD Alternativa pro Německo odčerpala v Meklenbursku-Předním Pomořansku nejvíce voličů - 23 tisíc. AfD obrala ale i další strany - sociální demokraty o 16 tisíc, Levici o 18 tsíc a krajně pravicovou Národnědemokratickou stranu (NPD) dokonce o 19 tisíc voličů.
Alternativa pro Německo dokázala svou antiimigrační rétorikou a protestem proti tradičním stranám zároveň vyburcovat lidi, kteří normálně k volbám nechodí. Podle odhadu získala 61 tisíc takových voličů.
Úspěch AfD v Meklenbursku-Předním Pomořansku, kde strana bude mít asi 17 křesel v 71členném zemském sněmu, je letos již několikátým v řadě. Strana, kterou kritici označují za pravicově populistickou, se do parlamentu dostala už na jaře v Bádensku-Württembersku, Porýní-Falci a Sasku-Anhaltsku, kde shromáždila dokonce 24,2 procenta hlasů.
Získávat hlasy nespokojených voličů je pro Alternativu pro Německo, kterou ve volební kampani znovu podpořil bývalý český prezident Václav Klaus, o to jednodušší, že s ní žádná z dalších stran nechce vládnout. AfD tak často ani nemusí nabízet příliš konkrétní recepty řešení problémů v jednotlivých zemích. Dosud jí většinou stačilo důrazně se vymezit vůči migrační politice spolkové vlády.