Výrazná většina Slováků vyjádřila hrdost na ozbrojené protifašistické Slovenské národní povstání (SNP) za druhé světové války. Opačný názor na SNP, který mají také představitelé krajně pravicové parlamentní strany Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), zastává jen necelá desetina dospělých obyvatel Slovenska. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky poskytl Institut pro veřejné otázky.
Zahájení SNP 29. srpna 1944 si Slovensko, které bylo za války pod silným vlivem nacistického Německa, každoročně připomíná státním svátkem a oslavami. SNP sice skončilo porážkou povstalců, pomohlo ale Slovensku, aby se zařadilo mezi členy vítězné protinacistické koalice.
V sondáži se až 85 procent respondentů přihlásilo k tomu, že SNP bylo výrazem odporu Slováků proti fašismu, a proto by obyvatelé měli být na něj hrdí. Naopak jen devět procent dotazovaných se ztotožnilo s názorem, že SNP bylo povstáním vůči vlastnímu státu a že je třeba ho hodnotit negativně.
SNP je historicky označováno za jeden z nejvýznamnějších mezníků v novodobých dějinách současného Slovenska. Vůči SNP se již dříve vymezila LSNS, která se hlásí k válečné Slovenské republice. Šéf strany a předseda Banskobystrického kraje Marian Kotleba před dvěma lety čelil kritice za to, že v den výročí zahájení SNP visely na budově jeho úřadu v Banské Bystrici černé vlajky. Úřad v reakci tvrdil, že šlo o vzpomínku na oběti SNP.
Podle sondáže SNP kladně hodnotí až téměř tři čtvrtiny příznivců LSNS, která je podle jiných průzkumů veřejného mínění třetí nejpopulárnější politickou stranou na Slovensku.