Slovensku se nezamlouvá rozhodnutí sousedního Rakouska postavit bezprostředně u společné hranice obou států ubytovnu pro uprchlíky. Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák ve středu novinářům řekl, že vybudování takového tábora přináší rizika. S Maďarskem se Slovensko zase dohodlo na společných policejních hlídkách s cílem potlačit případy nelegální migrace v mezinárodních vlacích, které jezdí z Maďarska přes Slovensko a Česko do Německa.
Dočasný tábor z obytných kontejnerů pro šedesát uprchlíků ze Sýrie buduje na hraničním přechodu Bratislava/Berg, který leží jen několik kilometrů od centra slovenské metropole, rakouská obec Berg ve spolupráci s dolnorakouskou zemskou vládou. Nové ubytovací kapacity mají ulevit přeplněným uprchlickým táborů v Rakousku.
"Je tam vícero rizik, kvůli kterým umístění toho tábora není dobré. Jsou tam rizika i z hlediska silničního provozu, protože tábor je na hlavním tahu mezi dvěma regiony," řekl Kaliňák, podle kterého slovenská policie u hranice posílí hlídky a obyvatele tábora v případě překročení slovensko-rakouské hranice vrátí zpět do sousedního státu.
Slovensko se již dříve dohodlo s Rakouskem, že dočasně ubytuje 500 běženců, kteří pobývají v alpské republice. Termín přestěhování uprchlíků na Slovensko zatím není znám. Obyvatelé slovenského Gabčíkova, kde by běženci měli být ubytováni, se v místním referendu na začátku tohoto měsíce postavili proti zřízení dočasného uprchlického tábora na území této obce.
Slovenská policie dnes informovala, že se s maďarskými kolegy dohodla na společných hlídkách v mezinárodních vlacích na trase z Maďarska do Německa. Za uplynulé dva týdny se podle mluvčí slovenského policejního prezidia Denisy Baloghové uskutečnily čtyři společné akce, během nichž policisté zadrželi 71 cizinců.
Kaliňák také kritizoval vyspělé země EU za to, že neúspěšné žadatele o azyl nevracejí do zemí původu. "Návratová politika je v katastrofálním stavu. Hlavní problém je, že jednotlivé země západní Evropy po rozhodnutí, že běženci nemají nárok na azyl, je nevracejí do vlasti, ale nechávají je žít na svém území. Tím pádem každý z nich si je jist, že se jednou dostane do státu, do kterého chce," řekl Kaliňák.
Levicová slovenská vláda premiéra Roberta Fica čelila kritice některých aktivistů a medií za to, že prý nehodlá výrazněji přispět ke zvládnutí stávající migrační krize v EU. Slovensko dříve slíbilo, že přijme asi sto křesťanských uprchlíků ze Sýrie. Evropská komise původně navrhovala, aby Slovensko převzalo 785 uprchlíků od Řecka a Itálie, které spolu s Maďarskem v současnosti čelí největšímu náporu migrantů ze všech zemí evropské osmadvacítky.