Slovensko zruší od příštího roku plošné čipování psů, koček a fretek, které v uplynulých týdnech vyvolalo v zemi vlnu kritiky. Povinnost označit tato zvířata čipem zůstane jejich majitelům pouze v případě, že s nimi obchodují nebo cestují do ciziny. Změnu v těchto dnech schválili poslanci slovenského parlamentu, podle nichž bylo původní nařízení přísné.
Ještě před měsícem přitom slovenská veterinární správa pod hrozbou pokut vybízela majitele zmiňovaných zvířat, aby je nechali čipovat. Koncem září totiž skončilo téměř dvouleté přechodné období, během něhož měli majitelé psů, koček a fretek nechat zvířata označit u veterináře. V opačném případě by jim hrozila pokuta až 300 eur (7700 korun).
Tisíce Slováků si splnění této povinnosti nechaly až na poslední chvíli. Veterináři situace využili, zvýšili ceny a za zavedení čipu, který slouží k snazší identifikaci majitele zatoulaného zvířete, požadovali až 40 eur (1000 korun). Z některých odhadů vyplývá, že na Slovensku byla očipována asi jen třetina zvířat, a to zejména psů.
V internetových diskusích Slováci v minulosti povinné čipování kritizovali; nezamlouvala se jim zejména registrace koček a fretek do centrálního registru společenských zvířat.
Slovenské úřady nakonec uznaly, že původní nařízení ohledně povinného označování všech psů, koček a fretek čipem bylo přísné. Původně se odvolávaly na to, že tato povinnost vyplývá z předpisů Evropské unie. Unijní pravidla však nevyžadují označování zvířat, která neopouštějí členskou zemi EU.
V Česku může povinné čipování psů nařídit samospráva prostřednictvím obecních vyhlášek. K tomuto kroku přistoupila například Ostrava. Psi žijící na území města musejí být označeni elektronickým čipem do konce letošního roku. Vyhlášku město schválilo přes protesty některých chovatelů.