Disciplinárka
Slovenský soudce byl potrestán za pochybení v Baťově případu
11.11.2015 17:35
Bratislavský soudce Pavol Tomík byl za pochybení při rozhodování o očistění jména českého podnikatele Jana Antonína Bati potrestán srážkami z platu. O talár, jak to navrhoval slovenský ministr spravedlnosti Tomáš Borec, soudce okresního soudu ale nepřijde. O trestu rozhodl disciplinární senát, sdělil mluvčí nejvyššího soudu Boris Urbančík. Verdikt o očištění Baťova jména mezitím anuloval bratislavský krajský soud.
Tomík čelil disciplinárnímu stíhání za postup, kterým soud předloni v jeden den nejprve povolil obnovu řízení a následně zrušil trest dlouholetého vězení a propadnutí majetku, jež československý Národní soud v Praze v roce 1947 podnikateli v nepřítomnosti uložil. Předseda senátu Tomík podle ministerstva spravedlnosti ovšem v souladu s příslušnými předpisy nezajistil, aby návrh na zrušení rozhodnutí československého soudu ohledně Bati byl přidělen náhodným výběrem některému ze soudců, a ve věci rozhodl se svým senátem.
Za zmíněné pochybení navrhoval ministr spravedlnosti uložit Tomíkovi nejpřísnější trest, a to odvolání z funkce soudce. Disciplinární senát vinu Tomíka uznal a potrestal ho snížením platu o polovinu na období čtyř měsíců.
Soudce Tomík chybu uznal. "Bylo pro mě dostatečným ponaučením to, že jsem byl zde před disciplinárním senátem. Určitě se takové pochybení nezopakuje," řekl Tomík podle portálu Aktuality.sk. K podobnému pochybení soudců došlo na okresním soudu Bratislava I také v jiných případech.
Rozhodnutí bratislavského okresního soudu o očištění Baťova jména otevřelo příbuzným Bati cestu k podání žádosti o vyplacení náhrady za majetek, který byl obuvníkovi v zemi znárodněn. Slovenské ministerstvo financí žádost Baťovy rodiny ale zamítlo.
Bratislavský krajský soud pak loni v listopadu anuloval verdikt soudu první instance o zrušení rozhodnutí československého soudu z roku 1947 s odůvodněním, že slovenská justice nemá pravomoc posuzovat Baťův případ. Proti tomuto verdiktu příbuzní Bati podali stížnost ke slovenskému ústavnímu soudu. Ústavní soud v případu dosud nerozhodl. Mluvčí soudu Anna Pančurová řekla, že soudci by stížnost mohli projednat do konce letošního roku.
Pod Baťův koncern patřila na Slovensku řada podniků. Podnikatel v zemi vybudoval průmyslová centra Partizánske, Svit, Nové Zámky a Bošany a součástí Baťova impéria byl i Bojnický zámek. Baťův vnuk John Nash dříve odhadl, že hodnota Baťova majetku na Slovensku dosáhla několika miliard eur.
Česká justice očistila Baťovo jméno už v roce 2007 a v České republice Baťovi potomci podali žalobu o náhradu škody za majetek, který stát obuvníkovi vzal po druhé světové válce kvůli údajné spolupráci s nacisty. Odvolací soud na konci října ale zamítl odškodné potomkům Bati. Domáhali se více než 56 milionů korun za funkcionalistickou vilu a pozemek v centru Zlína, kterou Baťa nechal pro sebe a svou rodinu postavit na konci 20. let minulého století.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.