Ve Slovinsku se v neděli konaly parlamentní volby, ve kterých si opoziční levice dělá naději na návrat k moci. Dosavadní premiér Janez Janša je obviňován z korupce a jeho Slovinské demokratické straně (SDS) pravého středu hrozí podle místních komentářů porážka, přestože v posledních předvolebních průzkumech lehce vedla.
Naděje socialistů se začaly naplňovat prvními odhady zveřejněnými po uzavření volebních místností. Podle nich se vítězem stala opoziční Sociální demokracie (SD). Podle výsledků průzkumu mezi voliči po odchodu z volebních středisek získali Sociální demokraté Boruta Pahora kolem 31,5 procenta hlasů, zatímco Slovinská demokratická strana (SDS) dosavadního premiéra Janeze Janši asi 27,7 procenta.
Tyto údaje zveřejnila soukromá televizní stanice POP TV.
SD a jejich středoleví partneři, kteří před volbami prohlašovali, že v případě vítězství SD vytvoří vládní koalici, zřejmě získali více hlasů než SDS.
O 90 poslaneckých křeslech mohlo rozhodnout 1,7 milionu registrovaných voličů. Volební místnosti se otevřely v 7 hodin SELČ a uzavřely v 19 hodin. První předběžné výsledky se očekávaly v noci na pondělí.
"Očekávám, že strana Sociálních demokratů (SD) dosáhne nejlepšího výsledku v historii," tvrdil už v neděli dopoledne šéf SD Borut Pahor u volební místnosti v Sempeteru asi 110 kilometrů od Lublaně.
Ale i Janša při hlasování nedaleko metropole ujišťoval své příznivce o svém vítězství. "Není pravda, že budoucnost Slovinska je temná, a proto nepotřebujeme alternativu (v čele vlády), která by přinesla radikální změny," prohlásil dosavadní premiér.
Bez ohledu na to, kdo uspěje, bude vítěz voleb podle politických analytiků muset hledat k vládnutí koaliční partnery, což v ani jednom případě prý nebude jednoduché.
Předvolební kampaň poznamenal pokles hospodářského růstu a velké zdražení. Finská televize také obvinila Janšu, že vzal úplatek od finské zbrojní firmy Patria, která se Slovinskem podepsala velmi výhodný kontrakt. Premiér to označil za absurdní. Podle komentářů to však může přispět k tomu, že se levice vrátí po čtyřech letech k moci.
Foto: AP a Reuters