Soumrak gentlemanů. Dolní sněmovna mění náhrady
20.05.2009 21:45
Britská Dolní sněmovna dnes začala projednávat změny v systému poslaneckých náhrad a výdajů. Zneužívání systému vyvolalo v Británii v posledních týdnech vlnu pobouření, která v úterý smetla i předsedu sněmovny Michaela Martina. Poslanci by si něměli moci nechávat proplácet nábytek či náklady na uklid. Má být zaveden limit na nájemné.
Rezignaci předsedy Martina dnes jednohlasně uvítaly britské listy. Naposledy z čela sněmovny rezignoval v roce 1695 John Trevor kvůli přijetí úplatku. Oběťmi nynějšího skandálu se stali členové vládních labouristů i opozičních konzervativců.
Suspendováni dnes byli pro údajné zneužívaní funkce také dva členové Sněmovny lordů, a to až do konce parlamentního zasedání, tedy asi šest měsíců. Něco takového Sněmovna lordů nezažilavíce než 300 let.
Stalo se tak poté, co místní tisk obvinil lorda Petera Triscotta a lorda Thomase Taylora, že ochotně pozměňovali účty výměnou za peníze. Oba to popírají.
Velmi britská revoluce, komentoval dnes v titulku poslední vývoj deník The Daily Telegraph, který skandál rozpoutal. Již druhý týden publikuje výběr z poslaneckých účtů zahrnující kontroverzní položky, včetně čištění bazénu či opravu tenisového kurtu. Konzervativní poslanec Alan Duncan dnes v televizi řekl, že země v posledních týdnech prožila "jarní revoluci".
ČTĚTE TAKÉ: Šéf britské sněmovny kvůli skandálu odstoupil
Skandál s účty bere voliče labouristům i konzervativcům
Michael Martin se stal nakonec hlavním terčem rozhořčení médií a voličů, když se stavěl proti rychlým reformám. Dnes však začali poslanci projednávat aspoň prozatímní změny, které by měly voliče uklidnit a které budou platit do doporučení již dříve ustavené nezávislé komise, která mají být zveřejněna na podzim.
Vůdkyně Dolní sněmovny Harriet Harmanová dnes tyto návrhy, na nichž se dohodli v úterý šéfové hlavních politických stran, v parlamentu představila. Podle ní mají ukončit situaci, kdy je sněmovna spravována jako "klub gentlemanů".
Pokud budou návrhy schváleny, poslanci si nebudou moci nechávat proplácet nábytek či náklady za úklid ve svých poslaneckých bytech. Stejně tak bude zaveden limit 1250 liber měsíčně na nájemné nebo hypotéku. Poslanci také nebudou moci své služební byty střídat a vydělávat tak na jejich prodeji. Všechny účty, které si poslanci nechají proplatit, budou zveřejňovány každého čtvrt roku na internetu.
Při debatě vůdce opozičních konzervativců David Cameron opět vyzval premiéra Gordona Browna, aby vypsal co nejrychleji parlamentní volby. Podle něj to je jediný způsob, jak ukončit paralýzu vyvolanou poslaneckým skandálem. Brown předčasné volby opět odmítl a zdůraznil, že vláda má za povinnost "vyčistit systém".
"Provedeme velkou očistu. Zavedeme disciplínu, budeme mít nový systém (výdajů a jejich proplácení), který již nebude záviset na poslancích," slíbil Brown v televizním rozhovoru.
Premiér musí vypsat volby do června 2010. Jeho labouristé, kteří vládnou již 12 let, soustavně zaostávají za konzervativci a skandál je zasáhl nejvíce.
Nicméně pochybné náklady si nechávali proplácet i konzervativci a liberální demokraté a očekává se, že v nadcházejících místních a evropských volbách výrazně posílí malé strany na okrajích politického spektra.
Foto: britský parlament, Reuters a ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.