Odvážný literát
Spisovatel Grass nařkl Izrael, že ohrožuje světový mír
05.04.2012 19:45
Německý spisovatel Günter Grass obhajuje svou báseň v próze s názvem Co musí být řečeno, ve které označil Izrael a jeho údajný jaderný arzenál za hrozbu pro světový mír. V rozhovoru s agenturou DPA varoval, že izraelský útok na Írán by mohl vyvolat třetí světovou válku. Grasse mimo jiné kritizoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
"Pokud by Izrael, pravděpodobně s takzvanými normálními, konvenčními bombami a hlavicemi, napadl íránská jaderná zařízení, mohlo by to vést ke třetí světové válce," řekl čtyřiaosmdesátiletý nositel Nobelovy ceny za literaturu. Během rozhovoru důrazně obhajoval svou spornou báseň, kterou část kritiků označila jako antisemitskou a nenávistnou.
Grass mimo jiné upozorňuje na skutečnost, že situace na Blízkém východě je výbušná a že preventivní izraelský úder by mohl požár značně rozšířit. Preventivní útoky nejsou obhajitelné, jak ukázala nedávná válka v Iráku, řekl literát. Připomněl, že válka začala na základě prokazatelně mylných předpokladů, že tehdejší irácký diktátor Saddám Husajn disponuje zbraněmi hromadného ničení.
U Íránu se nepodařilo prokázat, že vlastní atomovou bombu nebo systém raket dlouhého doletu. Básní chtěl proto vyjádřit, že mezinárodním jaderným kontrolám by se měl podrobit nejen Teherán, ale také Jeruzalém.
Za chybu Grass nicméně považuje skutečnost, že v básni je řeč o Izraeli a ne o izraelské vládě. Dodal, že k Izraeli chová velké sympatie a přeje si, aby to tak v budoucnu zůstalo.
Grass se v rozhovoru vyjádřil také k současnému konfliktu mezi Izraelci a Palestinci. Upřednostnil by politickou vizi federace mezi palestinskými územími a Izraelem. Připustil ale, že je to z dnešního pohledu nepředstavitelné.
Část německého tisku Grassovi vytýkala osobní zaujatost, neboť se v roce 2006 přiznal, že se jako sedmnáctiletý stal na konci druhé světové války členem nacistických jednotek Waffen-SS. Kritikové mu vyčítají, že o tom desítky let mlčel, zatímco ostatní kritizoval kvůli jejich nacistické minulosti.
Velké výtky má Grass také k tomu, že Německo se navzdory své nedávné minulosti stalo třetím největším vývozcem zbraní na světě. "To je ostuda," řekl spisovatel. Také se mu nelíbí, že Německo chce Izraeli dodat šest ponorek, které mohou odpalovat rakety středního doletu s jadernými hlavicemi.
Kritikou na Grassovu adresu nešetřil izraelský premiér Netanjahu. "Ostudné morální přirovnání Izraele k Íránu, režimu, který popírá holocaust a hrozí vymazáním Izraele, vypovídá málo o Izraeli, ale hodně o panu Grassovi," řekl Netanjahu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.