Spojené státy vyslaly dalších sedm stíhaček F-15 na ochranu vzdušného prostoru pobaltských států. Stroje přistály na vojenské základně v litevském Šiauliai, informoval ministr obrany baltského státu. USA posilují svou přítomnost v Pobaltí v době zvýšených bezpečnostních obav v regionu kvůli blížícím se rusko-běloruským manévrům.
Americké stíhačky mají hlídkovat ve vzdušném prostoru Litvy, Estonska a Lotyšska. Nahradily čtyři polské stíhačky, které nebe nad těmito členskými státy NATO hlídaly v posledních čtyřech měsících v rámci alianční operace zaměřené na ochranu vzdušného prostoru.
Rusko a Bělorusko plánují v září uskutečnit společné vojenské manévry pod kódovým označením Západ 2017, což znepokojuje zejména Polsko a trojici pobaltských států. Náměstek ruského ministra obrany Alexandr Fomin ale prohlásil, že zprávy světových médií o "ruské hrozbě" kvůli chystaným rusko-běloruským manévrům nemají nic společného s realitou a že cvičení bude mít "povýtce obranný charakter".
Litevské tajné služby tvrdí, že cvičení má napodobit ozbrojený konflikt s NATO. Také náměstek běloruského ministra obrany Oleg Bělokoněv připustil, že scénář cvičení počítá s pokusy o destabilizaci ze strany "koalice zemí na Západě", tedy i Polska, Litvy a Lotyšska. Bělokoněv odhaduje počet vojáků, kteří se manévrů zúčastní, na 13 800, jeho ruský protějšek Formin hovoří o 12 700 vojácích.
Severoatlantická aliance se podle svého generálního tajemníka Jense Stoltenberga domnívá, že ve skutečnosti se cvičení zúčastní mnohem více vojáků, než je oficiálně hlášeno.
Od svého vstupu do NATO v roce 2004 pobaltské státy spoléhají na partnery v alianci, pokud jde o ochranu jejich vzdušného prostoru. Dvakrát tam už působily i české gripeny. Letos NATO vyslalo do pobaltských států a Polska mezinárodní jednotky, aby zmírnilo obavy těchto států z Ruska.
Jenom minulý týden alianční piloti čtyřikrát vzlétli k ruským letounům, které se přiblížily pobaltským zemím. Podle litevského ministerstva obrany byl mezi ruskými stroji i bombardér Il-22 a sedm stíhaček.