Na začátku bylo slovo... Tedy přesněji spor o to, zda si šéfredaktor nejčtenějšího německého listu Bild, Kai Diekmann, nechal prodloužit penis. Na dosavadním konci příběhu zdobí průčelí redakce deníku taz šestimetrový reliéf Diekmannova mužství.
Ne každému se však tento obr s varlaty jako fotbalové míče líbí. I umění prý má své hranice, tvrdí někteří.
Aby nezasvěcený čtenář pochopil, proč se pinďour v délce tak asi tří sloních chobotů na budově v ulici Rudiho Dutschkeho (název má po studentském vůdci z konce 60. let 20. století) objevil, je třeba krátce zmínit spor z roku 2002.
Tehdy redaktor taz Gerhard Henschel ve svém satirickém sloupku "Sex-Schock! Penis kaputt?" (netřeba překládat) napsal, že šéf bulvárního Bildu si nechal v Miami prodloužit svůj penis.
Obří Bild sáhnul k žalobě, maličký taz se bránil. Výsledkem soudní pře byl po dvou letech šalamounský rozsudek. List taz nesmí dále tvrdit nepravdu, ale nemusí zaplatit Diekmannovi odškodné 30 tisíc eur, jež požadoval.
Pět let poté, kdy už na story o citlivých problémech s pyjem německého „mistra bulváru" svět téměř zapomněl, vystoupil na scénu provokující umělec Peter Lenk. A Diekmannův pohlavní úd doslova zvěčnil do kamene.
U kořene podivuhodně dlouhého, tenkého a růžového frantíka jsou dvě koule a hlavička, která nehledě na umělecké ztvárnění nenechává nikoho na pochybách, že jde o Diekmanna. Narozeného ve Švábsku, šéfredaktora Bildu od roku 2001.
Dílo umělce Lenka polarizuje. Jak lze vyčíst z berlínského tisku a reakcí na webu, části Berlíňanů obří pyj nevadí a považují ho za zdařilé umělecké dílo. Jiní, jak už je to u podobných výtvorů obvyklé, argumentují hranicemi umění či nevkusem.
Proč mám svůj den začínat tím, že ráno vyjíždím na kole z domu a jako první mě udeří do očí šestimetrový úd a dvě koule, stěžuje si muž bydlící kousek od redakce taz.
Provokatér Lenk nicméně zdůrazňuje, že svým dílem s názvem „Mír s tebou" nechtěl provokovat, nýbrž usmiřovat. Jde prý o „terapii pro sexuální obsese listu Bild".
Pokud tomu tak je, jeho pracovníci budou mít na možnou terapii dost času. Lenkův gigapták (respektive Diekmannův) totiž šplhá vzhůru po fasádě, která je na dohled centrály Bildu v Berlíně.
Foto: stránky Petera Lenka