Srbové pomáhají Západu při hledání Mladiče. <span>Zatím marně</span>

Zahraničí
19. 1. 2009 20:04
Plakáty s tváří Mladiče jsou vidět. Chtějí ho ale Srbové vydat?
Plakáty s tváří Mladiče jsou vidět. Chtějí ho ale Srbové vydat?

Plakáty s tváří Mladiče jsou vidět. Chtějí ho ale Srbové vydat?Srbsko těsně spolupracuje se západními zpravodajskými agenturami s cílem najít nejhledanějšího srbského válečného zločince Ratka Mladiče, zatím však stále neví, kde je. Řekl to dnes agentuře Reuters srbský ministr vnitra Ivica Dačić.

Nizozemsko odmítlo podpořit srbskou kandidaturu na vstup do Evropské unie do té doby, dokud nebude někdejší velitel armády bosenských Srbů Mladić, kterého haagský tribunál obvinil z genocidy a dalších zločinů, zatčen.

Dačić, který je zároveň předsedou Socialistické strany Srbska bývalého prezidenta Slobodana Miloševiče, uvedl, že Mladić a Goran Hadžić, bývalý vůdce chorvatských Srbů, na něhož Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) rovněž vydal zatykač pro zločiny spáchané za válek v bývalé Jugoslávii, slouží jako výmluva pro vydírání Srbska.

Odměna za dva významné uprchlíky činí přes milion eur."Spolupracovali jsme dobře se zahraničními službami při lokalizaci válečných zločinců prchajících před spravedlností," řekl Dačić. "Některé pátrání bylo v minulosti založeno na údajích poskytnutých zahraničními zpravodajskými službami, ale tyto údaje se ukázaly jako chybné," dodal.

Dačić také uvedl, že srbské úřady jsou nadále odhodlány bývalé válečné zločince vypátrat a předat spravedlnosti.

Mladić, velitel bosenskosrbské armády za válek v letech 1992-1995, je stíhán ICTY v souvislosti s masakrem asi osmi tisíc bosenských Muslimů ve Srebrenici a s obléháním Sarajeva, které trvalo 43 měsíců.

Hadžić je obviněn ze zločinů proti lidskosti spáchaných v Chorvatsku v letech 1991 až 1995.

Milošević, který byl obviněn z odpovědnosti za válečné zločiny v 90. letech, zemřel v roce 2006 v době procesu před tribunálem v Haagu.

Radovan Karadzić vypadal po 13 letech takto. Jak asi vypadá Mladić?Dačičovi socialisté loni vstoupili do vládní koalice vedené demokraty -  hlavními odpůrci Miloševiče, kteří zajistili jeho předání ICTY v roce 2001. Dačić, bývalý mluvčí a hlavní spojenec Miloševiče, prohlásil, že se jeho strana distancovala od většiny dědictví a politiky bývalého vůdce, která vedla ke krvavému rozdělení bývalé Jugoslávie.

"Nemůžeme měnit minulost, ale můžeme změnit současnost a budoucnost. Nyní jsme více proevropští než jiné strany, které se podílely na Miloševičově pádu," řekl.

Loni v červenci Dačić jako šéf srbské policie posílil boj proti korupci a přeshraničnímu organizovanému zločinu. Srbská policie zadržela desítku údajných velkých překupníků drog a významných členů podsvětí zabývajících se podvody a praním špinavých peněz.

Grafika.Foto: AP, Reuters

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ