Na obzoru EU
Srbové se konečně vydají na pomalou cestu do Bruselu
22.04.2013 14:50
Evropská komise doporučila zahájit přístupové rozhovory se Srbskem a asociační rozhovory s Kosovem. Učinila tak poté, co srbská vláda dnes v Bělehradě potvrdila dohodou o urovnání vztahů s Kosovem, kterou v pátek parafovali premiéři obou zemí. Kosovský parlament dohodu podpořil již v neděli.
Irský ministr zahraničí Eamon Gilmore, jehož země nyní předsedá EU, před pravidelnou ministerskou schůzkou unie v Lucemburku řekl, že šéfové diplomacií unijních zemí o datu zahájení rozhovorů se Srbskem dnes zřejmě ještě nerozhodnou.
"Komise je názoru, že Srbsko splnilo klíčovou prioritu učinit kroky k viditelnému a dlouhodobému zlepšení vztahů s Kosovem...
Evropská komise proto doporučuje, aby se Srbskem byly zahájeny rozhovory o přistoupení do Evropské unie," uvedla dnešní zpráva o rozhodnutí komise přijatém po dosažení dohody o urovnání vztahů mezi oběma státy.
Následně komise obdobně doporučila zahájit rozhovory s Kosovem o přidružení. Kosovský parlament dohodu schválil v neděli večer výraznou většinou hlasů.
Premiéři Srbska a Kosova Ivica Dačić a Hashim Thaçi minulý týden v Bruselu po měsíce trvajících obtížných jednáních parafovali dohodu, která v zásadě potvrzuje autoritu kosovských úřadů na celém území bývalé srbské provincie, ale zároveň poskytuje silné srbské menšině na severu Kosova výraznou autonomii.
Budeme o datu rozhovorů se Srbskem diskutovat na základě zprávy Evropské komise, řekl Gilmore před dnešním jednáním ministrů zahraničí EU. "Je ale nepravděpodobné, že dosáhneme rozhodnutí," uvedl.
Podobně se vyjádřil i nizozemský ministr zahraničí Frans Timmermans, zatímco šéf německé diplomacie Guido Westerwelle zdůraznil, že je klíčové, aby dohoda byla skutečně naplňována. Švédský ministr zahraničí Carl Bildt řekl, že očekává shodu o datu pro zahájení vstupních rozhovorů se Srbskem v červnu.
Evropská komise v dnešní doporučující zprávě zdůraznila, že bude nadále monitorovat pokrok Srbska při plnění kritérií členství. Ocenila reformní snahy země v oblasti soudnictví, boje s korupcí a ochrany menšin. Současně zdůraznila, že Srbsko musí v reformních snahách pokračovat, zejména v oblasti soudnictví, které je "ohromnou výzvou".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.